יו"ר זק"א יהודה משי זהב
יו"ר זק"א יהודה משי זהבצילום: ערוץ 7

יו"ר זק"א יהודה משי זהב מסתכל בדאגה רבה על התנהלות חלקים מהציבור החרדי אל מול נגיף הקורונה.

"אני חושב שהציבור החרדי נמצא בבלבול גדול, כמו הציבור הכללי. אין מסרים ברורים, אין אחידות בהנחיות", אומר משי זהב לערוץ 7.

לדבריו, "הייתי מחלק את הציבור לשלוש קבוצות. רוב הציבור החרדי באמת שומר על ההנחיות כולן. יש קבוצה שניה של חצרות חסידיות מסויימות שבאופן מודע אומרות – מדינת ישראל אימצה את אסכולת הריחוק החברתי ואנחנו מעדיפים את אסכולת הידבקות העדר.

״הקבוצה הזו נשענת על משהו, היא לא סתם טוענת את הטענה. הקבוצה השלישית היא של קיצונים – כמו נטורי קרתא – שהם עשו הפגנות ורוצים לייצר את התמונות הקשות של שוטר מכה ילד. המטרה שלהם היא להעמיק את הפער בין החרדיות והישראליות".

"לצערי, הרבה מאוד מהציבור החרדי נסחף אחרי הקבוצה השלישית ורבים מהם יכולים להיות מוגדרים ממש 'מכחישי קורונה'. אולי בגלל שהפחידו אותנו עם מספרים שהתבררו כלא נכונים, אולי בגלל החצרות שאימצו את מסלול הידבקות העדר", הוא מוסיף.

משי זהב מספר גם על הזווית האישית שלו. "אני מסתובב הרבה בבתי החולים ורואה מי החולים. הייתי בהדסה ורוב החולים המאושפזים היו חרדים. אני פוגש משפחות של נפטרים ושומע סיפורים קשים איך אנשים עמדו על הרגליים ואחרי יומיים אושפזו ונפטרו.

״הדבר הזה מזכיר לי את הטיטאניק. מצד אחד אנשים נפטרים ומצד שני אנשים ממשיכים בשגרה בלי להתייחס לבעיה. שוכחים ששלושה אנשים נפטרים בממוצע בבני ברק בכל יום. היתה כתבה של יאיר שרקי על חולים קשים במאה שערים שמטופלים בבית. מה שלא מדברים עליו הוא שאחד מהם נפטר ואחר מאושפז בבית חולים במצב קשה. זה לא משהו שמחזיק לאורך זמן".

לשאלה מה עושה הסגר ברמה הפסיכולוגית לציבור החרדי עונה משי זהב, "הכל התערבב, כי פתאום נושא בריאותי הפך להיות מגזרי, פוליטי וכולם משווים בין בלפור לחוף הים לישיבות. כשרואים שוטרים נכנסים לישיבה וסוגרים גמרות של בחורים שאמורים להיות בבידוד, הציבור לא מקבל את זה טוב. אבל יש אנשים שמשלמים את המחיר בגלל הסיפור הזה. כל מי שעובד בארגוני ההצלה ועומד מול המשפחות מגלה עוד ועוד אנשים שעולמם נחרב בגלל פטירת אדם היקר להם".

ויש לו גם מסר לציבור החרדי. "עדיף להיזהר ושכל אחד יהיה אחראי על בני משפחתו ושיעשה את החשבון בין הויכוח הפוליטי לבין המציאות. עדיף לחבוש מסכה, לשמור על ריחוק ולהתפלל בחוץ. כל זה עדיף מאשר לשלם מחיר כבד של פגיעה ביקירינו".