הרמטכ"ל אביב כוכבי: "נקיים תרגיל, גם אם יהיו אלף נדבקים"

הרמטכ"ל הודיע כי לא יבטל תרגיל משמעותי בצפון בניסיון לשמור על שגרת אימונים חרף משבר הקורונה.

ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

אביב כוכבי
אביב כוכבי
צילום: דובר צה"ל

חרף צמצום האימונים בצה"ל הנובע ממשבר הקורונה בניסיון להפחית את התחלואה, הרמטכ"ל אביב כוכבי, לא מוותר על התרגיל הצבאי המשמעותי ביותר לשנת 2020 שייערך בגבול הצפון.

מדובר בתרגיל המדמה התפתחות מלחמה בזירה הצפונית מול חיזבאללה בלבנון.

בעיתון 'ידיעות אחרונות' פורסם שהרמטכ"ל אביב כוכבי אמר לאנשי המילואים הבכירים שישתתפו בו כי "התרגיל יתקיים גם אם המחיר יהיה 1,000 נדבקים, כי אין לנו ברירה".

כוכבי הסביר למפקדים כי התרגיל כבר קוצר ממשך זמן של שבוע לשלושה ימים וכי מרבית משתתפיו יהיו חיילים בסדיר שכבר פועלים בקפסולות.

"אני מודע לסיכונים, אבל אתם צריכים לזכור שאף אחד לא מודיע לנו מתי המלחמה אמורה לפרוץ. אנחנו צריכים לוודא שהמכונה של צה"ל עובדת. נעשה הכל כדי לצמצם את מספר הנדבקים, אבל התרגיל יתקיים. העובדה שיש קורונה לא יכולה לשתק את צה"ל. כבר ביטלנו תרגילים ואנחנו חייבים לאמן את הכוחות ולשפר אותם. האחריות עליי. אני מנהל את הסיכונים, והכשירות של צה"ל לא יכולה להיפגע", אמר הרמטכ"ל.

מדובר צה"ל נמסר כי "הצבא חייב לשמור ולשפר את מוכנותו למלחמה, גם במחיר ניהול סיכונים בעידן הקורונה. אין לצה"ל פריביליגיה שלא להיות מוכן כל העת. לתרגיל הותאמו נהלים בריאותיים מיוחדים והרמטכ"ל הדגיש כי יש לקיימו תוך הקפדה מלאה על הנהלים, לשמירה על בריאות המשתתפים. הדברים שנאמרו נועדו להדגיש את חשיבות התרגיל".