השב"כ יבדוק משפחות של חולים ששיקרו

בצה"ל מעריכים שכ-30% מהמתושאלים מוסרים כי לא באו במגע עם איש. מעתה במקרה של חשד לשקר בני המשפחות ייבדקו באמצעים טכנולוגיים.

טליה איתן , כ"ו בתשרי תשפ"א

השב"כ יבדוק משפחות של חולים ששיקרו-ערוץ 7
איכון דיגיטלי. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

שב"כ יפעל לאתר בני משפחות גרעיניות של נדבקים שאינם משתפים פעולה עם החקירה האפידמיולוגית או שעולה חשד ששיקרו ודיווחו על אפס מגעים, כך נחשף בעיתון 'ישראל היום'.

על פי הערכת פיקוד העורף כ-30% מהנדבקים אינם משתפים פעולה או שמוסרים שלא היו עם איש במגע בימים שקדמו לאבחון.

החל מאמש (שלישי) פיקוד העורף בשיתוף עם שב"כ מקיימים בדיקה נוספת לגבי בני משפחותיהם של חולים אלו.

בשלב זה מדובר בניסוי שהחל עם כ־500 איש. פרטי החולים שמוגדרים כמי שמסרו מידע חשוד יועברו לבדיקה נוספת למשרד הבריאות, ואם יעלה חשד שישנם בני משפחה שייתכן שהיו עימם במגע, תיעשה בדיקה של השב"כ.

לא מדובר באיכון אלא באמצעי אחר (מסווג) שמופעל כלפי בני משפחתם הגרעינית. אם יתגלו מגעים עם בני משפחה, הם יקבלו סמס ויישלחו לבידוד וכן לדגימת קורונה.

על המהלך החדש דווח בסיור שקיים שר המודיעין אלי כהן במרכז השליטה בקורונה של פיקוד העורף. כהן קיבל סקירה מורחבת על הדרכים להתמודדות עם קטיעת שרשראות ההדבקה ונפגש עם סגן מפקד פיקוד העורף, תא"ל ניסן דוידי ועם נציגי משרד הבריאות, הרשות להגנת הפרטיות ושב"כ. תא"ל דוידי המליץ להגביר את האכיפה בתום החקירות האפידמיולוגיות.

השר אלי כהן אמר, "ההיערכות בפיקוד העורף בעיצומה, 2,800 מתחקרים יחד עם כלי האיכון של שב"כ ואמצעים דיגיטליים חדשים, יבטיחו את המשך ירידת התחלואה".