ד"ר חיים שיין
ד"ר חיים שיין צילום: ערוץ 7

בשבת אחרי הצהריים, בדרכי לתפילת מנחה במניין חצר, ראיתי זוג מבוגר עושה את דרכו באיטיות במעלה רחוב אחוזה לעבר צומת רעננה. בני הזוג החזיקו בידיהם דגלים שחורים, שסייעו להם להתקדם במעלה הרחוב.

לא היה לי ספק שהיו אלה אנשים טובים שתרמו למדינה, ואולי אף לחמו במלחמותיה. לבטח קשה להם. אפשר להניח שהם חשים שהיתה להם מדינה נפלאה, עם הסתדרות חזקה, פנקסים אדומים בשפע, משק פועלים משוכלל, קצינים בכירים משלהם, שרי חינוך מיקיריהם, תקשורת כלבבם ובית משפט עליון לשירותם. האהבה והאחווה היו בכל פינה. בימי שלטון נציגיהם לא היתה ישראל שנייה, לא היה קיפוח ולא היה פרוטקציוניזם.

מציע ליטול קורה מבין העיניים ולראות את המציאות נכוחה. כדי לא לחטוא בחטא ההכללה, יש בוודאי בין המפגינים כאלה שמודאגים באמת, אלא שיש אחרים שמנצלים את תמימותם.

עבור רבים מאוד מאנשי השמאל, בלילה אחד בחודש מאי 1977 הכל השתבש. השמיים נפלו, הכוכבים החשיכו והירח נעלם. מהפך. החברים מהשמאל האמינו שאפשר יהיה חיש מהר להחליף את העם, ותקוותם נכזבה. האליטה הישראלית, בעיני עצמה, כבר עשרות שנים לא מסוגלת להעמיד מועמד מאתגר מול שלטון הימין, מלבד ראש ממשלה קצר מועד ביותר, שעכשיו מטיף להם לנוע לצומת. התסכול מובן.

רק פתי יאמין שההפגנות הן אך ורק נגד נתניהו, וכי הסיסמה "לך" מכוונת אליו בלבד. כך אולי סבורים חלק מהצעירים המפזזים שמניפים את השלטים.

המניפולטורים שמפעילים אותם רוצים להחליף את שלטון הימין מבלי צורך בבחירות. אלה שרוממות הדמוקרטיה בגרונם מפחדים מבחירות. הם יודעים שבהיעדר חזון לא יכולה להתרומם מנהיגות שתסחף את ההמונים. מקסימום שרי רווחה וחברי כנסת צעקנים.

מחוללי ההפגנות, אולי בניגוד לחלק מהמפגינים, רוצים להפיל את שלטון הימין מתוך שאיפה מובהקת לנתק את המדינה מיהדותה ולנתץ את חזון ארץ ישראל. לא עוד מדינה יהודית, אלא מדינת כל לאומיה. סן פרנסיסקו לחוף הים התיכון. הנטל היהודי מכביד מדי. הם האמינו שכחול לבן והעבודה הן תקווה ממשית, והתבדו. כמה מהאינטליגנטים בעיני עצמם חשים מושפלים וחלמאים. את הכעס והקיטור הם מוציאים על בנימין נתניהו, במקום על אלה שהונו אותם בכמה ממדים.

המתוחכמים שבהם הפנימו שהדרך היחידה לחזור לשלטון מותנית בהתפוררות הימין. הם יודעים בוודאות שכל עוד הימין מאוחד, אין להם שום סיכוי. לצורך כך מפרסמים סקרים שיוצרים מתח בתוך הימין. יש מנהיגים במפלגות ימין שהשתכנעו שהסקרים אמיתיים, ומייד החלו לבצע ירי בתוך מרכבת הגאולה. רק חסרי הבנה פוליטית יכולים להניח ששיתוף פעולה עם יאיר לפיד, ליברמן והרשימה המשותפת מסוגל להוביל אותם לראשות הממשלה. שיתוף פעולה הזוי, שיסודו בהתעלמות מדפוסי ההצבעה של הימין בכלל ושל הליכודניקים בפרט. ברית אחים עם לפיד וליברמן לא מובילה אותם לשלטון, אלא את הימין לאבדון. לצערי, יש נגיף הרסני במטען הגנטי של הימין, מנגנון השמדה עצמי שמתפרץ ברגעי אמת קריטיים וגורם נזק אדיר. בפעם הקודמת הנגיף הביא עלינו את הסכמי אוסלו.

אפשר להבין פוליטיקאים שאצה להם הדרך. הפוליטיקה מלאה באנשים יצריים. עם זאת, גם בחוות היצרים מותר לצפות לקצת אחריות ותבונה. אחרי עידן נתניהו המאבק על ראשות הימין פתוח. מי שרוצה לעמוד אז בראש הימין, חשוב שיגלה תבונה, סבלנות ואחריות.

תורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל לעולם לא יסלחו למי שבשם אינטרסים אישיים צרים העביר את השלטון לידי הדוגלים במדינת כל לאומיה, בפינוי יישובים ובהפיכת ישראל למרכול תל-אביבי פתוח בשבתות ובימים טובים.

באדיבות "ישראל היום"

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו