מחאה נגד חוק "האלימות הכלכלית"

שורת ארגונים שמרניים יוצאים נגד החוק לאלימות משפחה ומזהירים כי בנוסחו הנוכחי העמום, הוא עלול להוות סכנה לתא המשפחתי.

ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

ועדת החוקה
ועדת החוקה
צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

בשבוע הבא (שלישי) תעלה הצעת החוק למניעת אלימות כלכלית במשפחה לדיון בועדת החוקה.

מטרת ההצעה היא "לתת מענה לבן הזוג שננקטת כלפיו 'אלימות כלכלית' בתוך מערכת היחסים הזוגית" משמע התנהגות מתמשכת של אדם כלפי בן זוגו, תוך הטלת אימה, הפעלת כפייה או הפעלת שליטה עליו, כלשון החוק.

החוק הועלה ע"י חברת הכנסת קרן ברק מהליכוד, וכיום החוק מקודם ע"י שר המשפטים אבי ניסנקורן, השרה לקידום חברתי מירב כהן ושר הרווחה איציק שמולי.

בניסיון לבלום את הצעת החוק, יזמו בארגון הסטודנטים "הפורום לאקטיביזם יהודי" עצומה שהגיעה לאלפי מיילים ביניהם אל חברי וועדת החוקה הדנה בחוק, ובכללם איילת שקד, אלי אבידר ואוסמה סעדי בקריאה להוריד את הצעת החוק מסדר היום.

בעצומה נכתב: "הצעת החוק הזו המכילה הגדרה חדשה לאלימות שאינה פיזית וחסרת קריטריונים ברורים אשר עלולה לשבש את האיזון המשפחתי".

בנוסף נכתב, "העמימות בניסוח החוק תאפשר הרחבה של הגדרת האלימות ואפשרות להפעיל סנקציות קשות בתוך הנישואין עד כדי שהרבה פחות ישתלם להיות במוסד הנישואין. מציאות של 'לכלוך' של הליכי גירושין תוך כדי הזוגיות לא תהיה דמיונית בעולם של החוק כפי שהוא מנוסח".

בארגון "שוברות שוויון" הוסיפו כי יש לקבוע מדיניות של צמצום התערבות המדינה בהתנהלות התא המשפחתי, לטענתם התערבות באמצעות חקיקה שמנסה להסדיר ולקבוע כללי התנהגות בתוך המשפחה תביא בוודאות לתוצאה אחת - פירוק התא המשפחתי.

מארגון "בוחרים במשפחה" נמסר: "הרצון הטוב להגן על כל פרט במשפחה ולאפשר לו לממש את כל זכויותיו, יוצר פעמים רבות דינמיקה שלילית שמובילה לפירוק המשפחה". הארגון גם קורא לוועדה לבדוק מחדש את הצורך בחוק זה, ולחלופין להגדיר באופן מדויק מה כלול באלימות כלכלית ומה לא על מנת שלא להשאיר את ההגדרות הנזילות לפרשנויות רחבות של בית המשפט.