צה"ל מתנער מהפוסט הלהט"בי

ארגוני 'הקהילה הגאה' נפגשו עם קצין חינוך ראשי ועם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר במטרה "לקדם מרחב בטוח" ללהט"ב בצה"ל.

ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

מצעד הלהט"ב
מצעד הלהט"ב
צילום: ISTOCK

סערת הפוסט הלהט"בי שפורסמה לראשונה בערוץ 7 – מעוררת גלים ומחלוקות בצמרת צה"ל.

כזכור, בפרסום רשמי מטעם אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה''ל ציינו בתחילת השבוע באגף את "יום היציאה מהארון" של ארגוני הלהט"בים.

חיילים שקיבלו את הפרסום, אשר עלה גם בדף הפייסבוק של האגף, התלוננו כי לפרסומים ביחידות צה''ל נלוו מסרים והסברים שונים המעודדים "התנסויות שונות" וחיפוש "זהות משתנה".

החיילים אף דיווחו לארגון כי הופנו לספרים ואתרים להט"בים על ידי חיילים באגף שהסתייעו בפרסום הרשמי מטעם צה"ל.

במענה לפניית ערוץ 20 וקריאת ארגון צו 1 לראש אט"ל להעניש את האחראים, מיהרו בדובר צה"ל להתנער מהפוסט והגיבו: "כחלק מיוזמה מקומית של גוף הדיגיטל של האגף, עלה הפוסט הנקודתי. הפוסט לא אושר על פי הנהלים ועל כן יבוצע חידוד נהלים לאישור פוסטים באגף."

עם זאת, ולמרות העבירה על פקודות הצבא המחייבות תיאום עם יחידת דובר צה"ל בכל פרסום צבאי רשמי – בצה"ל לא אזרו אומץ למחוק את הפוסט והוא נותר על כנו.

בתוך כך, חשף הבוקר כתב 'הארץ' יניב קובוביץ כי נציגים מארגוני 'הקהילה הגאה' נפגשו עם קצין החינוך הראשי, תא"ל אופיר לויוס, ועם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם) תא"ל יפעת תומר-ירושלמי במטרה "לקדם מרחב בטוח" ללהט"ב בצה"ל.

על פי הדיווח, יו"ר האגודה למען הלהט"ב הילה פאר שיבחה את הקצינים הבכירים ואמרה כי "צה"ל הוא אחד הצבאות המתקדמים ביותר ביחס ללהט"בים אבל יש עוד עבודה לעשות. הגיע הזמן שגם הצבא יצא מהארון."

כזכור, גורמים בצה"ל תהו על החלטת אט"ל לפרסם תכנים להט"בים, בניגוד ללשונו הברורה של הרמטכ''ל כוכבי אשר הנחה בספטמבר האחרון באיגרת דחופה לחיילי צה''ל ומפקדיו, "צה''ל נמצא מעל למחלוקות, ומפקדיו וחייליו לא נוקטים עמדה פוליטית, ולא מבטאים נושאים חברתיים שנויים במחלוקת". על פי הערכתם זו הסיבה שביחידת דובר צה"ל הכחישו קשר לתכנים אלו, שאכן עוררו מחלוקת.

בארגון צו 1, אשר מקבל תכופות תלונות חיילים ואנשי קבע כנגד 'הסברה' להט"בית של יוהל"ם בניגוד לרצונם, הגיבו לדיווח בעיתון הארץ "הרמטכ"ל אביב כוכבי צריך להחליט, אם צה"ל יהיה סניף של ארגוני הלהט"ב הפרוגרסיבים, או צבא ממלכתי מאחד. עצם הכאוס והתגובות הסותרות בין אט"ל, דו"צ, קח"ר ויוהל"ם – מעידים כאלף עדים כי רוח המפקד לא חלחלה אפילו לא לדרג התא"ל.

הפחד מארגוני הלהט"ב והמוטיבציה של יוהל"ם להיות שליחה נאמנה של ארגונים פרוגרסיביים ולא של הרמטכ"ל – פוגעים בחיילים וגורמים לשסע. אנו שבים וקוראים לרמטכ"ל לבטל את תפקיד היוהל"ם המיותר, ולפעול כפי מה שהכריז מעל כל במה, שמי שיחנך בצה''ל יהיו המפקדים ולא ארגוני חוץ. צה''ל הסתדר ויסתדר גם בלי ארגוני הלהט"ב, שחלקם כידוע מתוקצב מהקרן החדשה".