עו"ד כנרת בראשי:
"מנדלבליט נסחט והונה את מערכת המשפט"

הקלטות מנדלבליט מעוררות סערה. "לא יתכן שמנדלבליט מכהן בשני תיקים בכירים כל כך. הוא מחזיק בראיות שמפלילות אותו''.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

מזה תקופה ארוכה טוענת עורכת הדין כנרת בראשי בבימות שונות שהיועמ"ש אביחי מנדלבליט נסחט על ידי שי ניצן. ההקלטות שנחשפו בחדשות 12 מאששות את דבריה וטענותיה. שוחחנו איתה על כך.

"אני לא מופתעת", היא אומרת בהתייחס להקלטות מנדלבליט שבהן הוא מספר ששי ניצן 'מחזיק אותי בגרון'. בראשי מוסיפה: "מנדלבליט לא רק נסחט. יש לו בעצמו את העבר הפלילי שלו. לא יכול להיות שהוא תופס שתי משרות כל כך בכירות במערכת אכיפת החוק, יועץ משפטי לממשלה וממלא מקום פרקליט המדינה.

''מדובר באדם שהונה את מערכת המשפט בעניין שלו ובעניינים אחרים. כעורכת דין אני לא יכולה לראות את הדברים ולשבת מהצד ולומר שזה בסדר שאדם כזה נמצא בתפקידי מפתח שכאלה".

בהתייחס לחשיפה אמש של הדברים מדגישה עו"ד בראשי כי בניגוד לתמלולים שדובר בהם בעבר, במקרה זה מדובר בהשמעת קולו של מנדלבליט עצמו. "עמית סגל הביא את קולו של מנדלבליט. אנחנו יודעים שאיילה חסון דיברה על זה ויואב יצחק דיברו על זה, אבל הקול של מנדלבליט אומר את זה זו רעידת אדמה".

בדבריה מקפידה בראשי שלא לראות בעמדתה דומה לזו של חבר הכנסת מיקי זוהר שלטעמה הסיט את הדיון מהליקויים החמורים במערכת המשפט לרמה הפוליטית. הטעות הכי גדולה של מיקי זוהר הייתה שהוא דיבר על הדברים כך. זה רק מסיט את הדיון".

"הדיון לא צריך להיות אם מנדלבליט יתפטר או לא. הדיון צריך להיות הבנה איך המערכת הפנימית הזו עובדת. זו מערכת שלא מוכנה שיבדקו אותה. זו מערכת שהיא מבצר. זו מדינה בתוך מדינה. אם השר אוחנה אמר את המשפט הנכון על 'הפרקליטות שבתוך הפרקליטות' אנחנו מבינים שזה נכון ואנחנו מבינים שהפרקליטות חיה במדינה עצמאית, ללא פיקוח ומערכת המשפט מכשירה כל דבר, כל תחבולה וכל שחיתות של המערכת הזו.

''אנחנו זוכרים את מקרה רות דוד. אם הייתה חשיפה של כל הראיות בפרשת רות דוד עורכי דין היו אמורים לעמוד לדין וכך גם שופטים ואולי גם עיתונאים. יש כאן מדינה שמתנהלת בצורה לא חוקית בעליל, סוחבת לעצמה סמכויות כפי שמנדלבליט עושה עם שני התפקידים שלו ובית המשפט העליון הכשיר את זה. זה לא הגיוני ולא חוקי. מנדלבליט מחזיק את הראיות המפלילות נגדו כממלא מקום פרקליט המדינה. אנחנו לא יכולים לשבת מנגד ולהגיד לו רק תתפטר".

את דבריה התקיפים על התנהלות מנדלבליט ממקדת בראשי בהתנהלותו בפרשת אשכנזי. "אני מחזיקה בתמלול קלטת שבה היועמ"ש בתפקידו כפצ"ר מעודד אדם שידוע לו שהוא ככל הנראה חשוד, הוא מעודד אותו להיות בקשר עם המפכ"ל, בנוסף הוא מספר לו איך הוא מדיח פרקליטים בפרקליטות הצבאית ובפרקליטות האזרחית כדי שילכו בקו שלהם. הוא שומע את גבי אשכנזי מדבר על השמדת ראיות ולא פוצה פה ולא אומר לו שאסור להשמיד ראיות.

''הטענה היא לא כלפי גבי אשכנזי שלא אמר שהוא רוצה להשמיד ראיות אלא אמר שהוא לא רוצה להשאיר תמלילים למי שיבוא אחריו. הוא לא מבין שזו השמדת ראיות, אבל הפצ"ר לא אומר לו כלום, לא אומר לו שאלו ראיות. אותו אדם שזו קופת השרצים שהוא יושב עליה, הוא שחותם על כתבי אישום? זו הדוגמא לאזרחי ישראל מה ערכי, מה נכון ומה מוסרי?".

לטעמה של בראשי יש כאן חובה לפתוח בחקירה, אבל על כך שאלנו מי יוכל לחקור במציאות בה כל המערכת מגבה את כל חלקיה. "זו השאלה הטובה", היא אומרת. "הפרקליטות היא המקום היחיד בישראל שלא נמצא תחת פיקוח. השופט בדימוס רוזן לא מפקח על הפרקליטות. אין לגוף הזה שיניים. הוא אמר שהוא חבר טוב של מנדלבליט והוא לא יכול לבקר אותו. אדם לא יכול לפקח על החברים שלו. היו לו אמנם חוות דעת שביקרו דברים בפרקליטות, אבל מה עשו עם זה? כלום, כי אין לו שיניים".

"אם היה עורך דין עושה את מה שמנדלבליט עשה רישיונו היה נשלול והוא היה מושלך לכלא. אם עורך דין היה עושה את מה שליאת בן ארי עשתה הוא היה עומד לדין. איך קורה שהאנשים הללו מחזיקים בעמדה בכירה כל כך ומקבלים משכורות עתק ממשלם המיסים והם מעל החוק? איך אנחנו כאזרחים מסכימים לכך? הם בזים לחוק ומפרים אותו והם ראשי המערכת".

לנוכח מאמציה לעורר בכל פורום את תשומת לב הציבור לדברים, שאלנו את בראשי אם היא חשה שהציבור הישראלי מתחיל להפנים את הדברים, או שעדיין מדובר בימין מול שמאל. "ההתרשמות שלי היא מהרחוב והרשתות החברתיות. לאותה כת של 'רק לא ביבי' יש נכונות להכשיר הכול, אבל אני רואה שכבר אין להם טיעונים ענייניים. אני לא יודעת אם זה יביא אותם להבנה, אבל לא אתן לחוסר ההבנה שלהם ולשנאה שלהם לנתניהו למנוע מאיתנו להביא לרה ארגון של המערכת כולה ושל הפרקליטות בפרט.

''אני רואה שעיתונאים כמו בן כספית שביקר בעבר בחריפות את הפרקליטות והיום מבקר אותנו, את אלה שממשיכים לעשות את אותו דבר. אי אפשר להזיז אותם כי יש להם שנאה תהומית לנתניהו, אבל הם לא יזיזו אותי. יכול להיות שיש תנודה כלשהי בציבור הזה כי אני שומעת הרבה אנשי שמאל לשעבר עוברים לצד הימני בגלל התנהלות השמאל בדברים האלה".

במציאות זו בה לא ניתן לסמוך על גורם כלשהו שיבצע את אותו רה-ארגון שעליו היא מדברת, מסכימה עורכת הדין בראשי שישראל נמצא בכאוס גמור. "אנחנו בכאוס ובמצב מאוד מסוכן. סאלח א-דין זו מדינה אחרת.

''ראה מה עשה מנדלבליט בעניין ההפגנות, לאיזה כאוס הוא הכניס את המדינה. כתבו הנחיות שמדברות רק על הפגנות כאילו במנותק מהמגיפה העולמית שמשתוללת. למה הוא מוציא את ההנחיות הללו רק עכשיו אחרי שנתיים שעובדים עליהם? הוא ידע שזה ייצור כאוס, שיהיו מי שיקחו את ההנחיות האלה וכך הוא יצר הבדלה בין חלקים בחברה הישראלית ויגרום להפרות רבות והמערכת הפוליטית תיכשל בניסיון לעצור את התחלואה הגדולה וניתן יהיה לקבוע שהממשלה נכשלה. הוא עושה שימוש בנו האזרחים שנתונים לסכנה בריאותית".

בראשי מדגישה כי הדברים אינם קשורים לשי ניצן אם כי "רוחו של שי ניצן מנשבת בפרקליטות גם אחרי שהוא כבר לא בתפקידו". לטעמה ולהבנתה מנדלבליט "עושה את זה רק כדי להכשיל את נתניהו. היעד שלו הוא שנתניהו לא יגיע למשפט בתיק 4000. המשפט הזה הוא לא רק המשפט של מנדלבליט עצמו אלא גם המראה של כולנו".

"אמנם יש לאנשים אינטרס להוציא את הדברים דווקא עכשיו, אבל מעבר לכך, אנחנו בעידן טכנולוגי שבו ניתן לחשוף הרבה יותר חומרים. כשהפרקליטות מסתירה מנאשם חומרים קריטיים למשפט שלו כמו שעושים לנתניהו, כשהיא מזייפת תמלולים של אחד החשודים, כשמתערבים במינוי עורכי הדין וכשהרצון של הפרקליטות הוא לשמור את זה במחשכים אתה מבין שאתה בפלונטר מאוד מסוכן".

בראשי קובעת ומדגישה כי למעשה "הפרקליטות משבשת את ההליך המשפטי, מרשיעה אדם לפני משפט, משתמשת בתקשורת ולא מאפשרת להכניס אצבע דרך החומות שהיא בונה סביב בית שאליו נכנסים רק אנשים מיוחדים עם קופת שרצים שמגנים על עצמם וחלקם מבצעים עבירות תוך כדי המשרה שלהם. זה לא תהליך מסוכן לדמוקרטיה והוא לא קשור לעניין פוליטי ולתמיכה או התנגדות לנתניהו.

''יש כאן מערכת ספציפית שאמורה להחליט בדיני נפשות של אזרחים קטנים ללא תקשורת, שלא יכולים לממן סוללות של עורכי דין, והיא יכולה להגיד שזה החומר שיש לה נגדו ולטעון שהשתמשה במשאבים הציבוריים ולשלול לאדם את חירותו".