כיצד סין נחלצה מהקורונה?

כבר כמה חודשים סין מוגדרת כמדינה נקייה מקורונה. איך זה קרה ועל מה מקפידים שם גם היום? והאם זה קשור לאופי המשטר והתושבים?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו בתשרי תשפ"א

למרות הכול, עדיין עם מסכות. סין
למרות הכול, עדיין עם מסכות. סין
צילום: איסטוק

בסין עולה חשד להתפרצות מחודשת של קורונה. מספר המקרים של הדבקה אמנם אינו גבוה, 12 בלבד, אבל שם מתכוונים לקחת את הנתון הזה ברצינות ולבדוק את כל עשרת מיליוני התושבים בעיר צ'ינגדאו, שם התגלתה ההדבקה.

הנספח המסחרי של משרד הכלכלה של ישראל בביג'ינג, יאיר אלבין, סיפר על ההשלכות הכלכליות והאזרחיות הצפויות במדינת הענק.

על מצבה של סין כיום הוא מספר: "סין נחשבת למדינה נקייה מקורונה ולכן היא פחות בכותרות. החל מחודש מאי סין הודיעה שהיא התמודדה עם המחלה בהצלחה ומיגרה את התופעה. בכל מקום של התפרצות מחודשת, בעיקר בגלל הגעה של אנשים מחוץ לסין, הם נוקטים מיידית ביד קשה ובמהירות, מבודדים את מקום ההתפרצות כדי למזער את ההדבקה".

"בעיר צ'ינגדאו, עיר חוף גדולה עם עשרה מיליון איש, עיר שיש בה את הנמל הימי השביעי בגודלו בעולם יש רק 12 נדבקים וכבר בודדו את המקום, המליצו שלא להגיע לשם. כל 12 הנדבקים שויכו לאותו בית חולים, כך שניתן היה להגיע מיד ל-114 אלף אנשים שהיו קשורים לבית החולים ובדקו אותם". אלבין מציין כי בשבוע שעבר נחגג חג סיני שהביא אל צ'ינגדאו 4.5 מיליון תיירים. "כל האנשים שהגיעו קיבלו הוראה להיבדק ולהישמר".

"סין פתוחה לתנועה חופשית בתוך המדינה. כניסה מאתגרת מורכבת יותר. חזרתי מישראל בתחילת יוני, עברנו בדיקה, בידוד של 14 יום ועוד בדיקה עד לקבלת צבע ירוק באפליקציה, מה שמאפשר לנו להסתובב. חייבים להראות את הירוק באפליקציה בכניסה לקניונים".

האם מדינות אחרות יכולות ללמוד מהסינים או שהאופי הסיני הצייתן הוא זה שמאפשר את ההתנהלות הקפדנית הזו? ואולי זו שיטת המשטר שאינה מאפשרת השמעת קולות אופוזיציוניים, וממילא קל יותר לשלטון לאכוף את החלטותיו?

"הרבה מהצעדים שהסינים נקטו נלמדו בעולם כמו הסגר וההתייחסות לנגיף", אומר אלבין ומוסיף: "אפשר להסתכל על המשטר שלוקח את הדברים בחומרה רבה המטרה עבורם היא קודם כל מיגור המחלה ולכך מופנים כל המשאבים. לכן בודקים את כל מיליוני האנשים במשך חמישה ימים כדי לוודא שהקורונה לא מתפרצת שוב".

עם זאת הוא מוסיף ומציין כי "אין אופוזיציה בסין ואין תקשורת חופשית ולכן לא שומעים דעות אחרות שתוהות אם אכן הקורונה היא דבר חמור שמצדיק פגיעה בחופש".

אלבין ממשיך ומספר כי הציבור הסיני מתנהל במהותו באופן אחר מזה שבשאר העולם וגם לכך תרומה משמעותית. "בעשרים ביולי הודיעו שגל ההתפרצות עבר ואין חובת מסיכות ולמרות זאת עדיין אנשים הולכים עם מסיכות על הפנים למרות שסין נקייה מקורונה ולמרות החום. זה לא רק ציות אלא גם החשש הגדול מהקורונה".

על המסחר הישראלי בסין, מסחר שנוגע גם לפיתוחים סביב ההתמודדות עם הקורונה, אומר אלבין: "סין מאוד מעריכה את החדשנות הישראלית. שיתופי הפעולה רק הולכים וגוברים, מהדרג הגבוה ביותר. כזכור אירחנו ב-2017 את ראש הממשלה שנפגש עם הנשיא צ'י ויחד אירחו ועידת חדשנות. ב-2018 ביקר בישראל סגן נשיא סין, דמות מאוד משפיעה וחזקה בסין ובמפלגה הקומוניסטית, והדברים מגיעים לכל הרמות, לאקדמיה, למסחר ולהשקעות הסיניות הרבות בישראל. בנתוני ינואר אוגוסט היבוא מסין עלה בשבעה אחוזים לעומת השנה הקודמת".