שר הבריאות יולי אדלשטיין

שר הבריאות יולי אדלשטיין אומר כי הסגר שנמשך כבר שבועות ארוכים קשה לאזרחים, אבל נראה שההקלות הראשונות בו קרובות.

"הסגר לא חונק את אזרחי ישראל. ליבי עם כל המובטלים, בעלי עסקים קטנים או ההורים הצעירים שנשארים עם כל הילדים בבית, אבל הסגר מציל חיים", אמר אדלשטיין בראיון לערוץ 7.

לדבריו, "אנחנו רואים במקום מספרים אסטרונומיים של 8,000 נדבקים ביום, בסביבות 3,000 נדבקים. אנחנו יורדים במספר החולים הקשים ורואים את השפעות הסגר. אני מבין את הקושי ולכן אם אנחנו לא רוצים לבזבז את ההישגים שוב, כדאי לכולנו מאוד להיזהר ביציאה מן הסגר. יש לעשות את זה באופן הדרגתי ולהמשיך לשמור על הכללים".

"אנחנו בפוטנציאל בדיקות של קרוב ל-70,000. בדרך כלל האנשים מקבלים תשובות בתוך פחות מיממה. זה תלוי ודאי בקופת חולים, אבל זאת המציאות ברוב המקרים. אני קורא לאזרחים, אלה שמרגישים סימפטומים, אלה שיש להם סיבה לחשוש שהיו במגע עם חולה מאומת, כן להגיע להיבדק. הצרה שלנו היא הפוכה, אין מספיק אזרחים שפונים לבדיקות. אנחנו לא יכולים להכריח אף אחד להיבדק".

השר אדלשטיין נשאל האם הציבור החרדי מתעלם מההנחיות כפי שרבים מטיחים בו. "בכיר מאוד במערכת הממשלתית, בדיונים על הסגר, אמר משפט שכמעט גרם לי לבכות", סיפר. "הוא אמר שאלמלא כל הקיטוב והיעדר סולידריות חברתית, אולי לא היינו צריכים להטיל את הסגר הזה. כל כך עצוב שהוא צדק".

לדבריו, "המנהג המגונה הזה של להסתכל מה עושים אחרים במקום להסתכל במראה, התפשט. לכן אני נתתי דוגמאות של מועצות אזוריות ורשויות מקומיות שבמקום לספר לי מה לא בסדר אצל אחרים, עשו סדר אצלם בתוך הבית. רק ככה נוכל לעבוד".

השר ציין כי הוא אופטימי. "אני רואה שרוב הציבור הישראלי משתף פעולה, עם כל הקושי העצום של הסגר הנוכחי ולכן גם יש תוצאות. אנחנו נערכים מבחינת חידושים טכנולוגים, שכוללים גם בדיקות מהירות. יש כבר דברים שהם מבצעיים בבתי אבות ובכמה בתי חולים, אבל אני רוצה להגיע למצב שנוכל באמת לפתוח ללא חשש קניונים, בתי ספר, אולי מוסדות חינוך נוספים - כשתהיה לנו אפשרות באמת לעבור בתור ולהיבדק תוך 30 שניות".

"הבדיקות האלה כבר קיימות, צריך רק לעשות להן תיקוף ולראות שהן לא מזייפות ולא מטעות אותנו. כשזה יהיה המצב, נוכל ודאי לחיות חיים הרבה יותר נורמליים בצל הקורונה. בתקווה ובתפילה שאי שם במרחק של מספר חודשים מעכשיו מצפה לנו גם אותו חיסון מיוחד".

השר אדלשטיין התייחס גם לחשיפת עמית סגל וגיא פלג בחדשות 12 בדבר הקלטות היועמ"ש מנדלבליט נגד פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן.

"הצטערתי מאוד לשמוע את ההקלטות אתמול. זה לא מוסיף כבוד לא לאווירה בפרקליטות ולא במערכת אכיפת החוק. אני כולי תקווה שהדברים האלה ייבדקו ויוסקו מסקנות, לאו דווקא אישיות, אלא כאלו שיענו לצורך לנהל מערכות שצריכות להיות יחסית סגורות כמו הפרקליטות או המשטרה בשקיפות כזו שתמנע תופעות דומות להבא".