אתונה
אתונהצילום: istock

המנהיגים הניאו נאצים של מפלגת "השחר הזהוב" היוונית, שהורשעו כי היוו ארגון פשיעה, נשלחו על ידי בית המשפט באתונה ל-13 שנות מאסר.

שופטת בית המשפט באתונה, מריה לפניוטי, הקריאה את גזרי הדין פחות משבוע לאחר פסיקת ערכאה קודמת לפיה "חברי מפלגת "השחר הזהוב" הפעילו ארגון פשיעה במסווה של מפלגה שנבחרה באופן דמוקרטי".

התובע היווני דרש להטיל עונשי מאסר ממשוכים על 57 מתוך 68 הנאשמים העיקריים שהורשעו ברצח, תקיפה, אחזקת נשק, וכן ניהול או השתתפות בארגון פשע.

בית המשפט קיבל כמעט את כל דרישות התביעה למעט ארבעה מקרים בהם החליט להקל בגזרי הדין, אך השופטים עדיין לא השיבו לבקשת המורשעים לדחות את ריצוי העונשים עד הערעור שהם מתכוונים להגיש בקרוב.

על פי חוק העונשין של יוון, שעבר תיקון על ידי ממשלתו של ראש הממשלה לשעבר אלכסיס ציפראס, עונש המאסר המקסימלי בגין הנהגת ארגון פשיעה עומד על 15 שנים בכלא.

תנאסיס קמפאגיאניס, עורך דין שייצג ארבעה דייגים מצריים שהותקפו באכזריות על ידי הקבוצה הפשיסטית, תיאר את ההחלטה איתה נדרשים כעת השופטים להתמודד האם לדחות את ריצוי המאסר עד הערעור כ"קריטית עבור זכויות הקורבנות".

בראש המפלגה עמד ניקולאוס מיכלוליאקוס, 62, שייסד את המפלגה ויחד עם חבריו נהג לפעול באלימות רצחנית כלפי בני מיעוטים, אנשי שמאל, חברי איגודים מקצועיים וחברי קהילת הלהט"ב, כולל נסיונות רצח של חלקם.

למרות נאומים מפלילים, סרטונים ואביזרים נאציים שנמצאו בביתו סירב מיכלוליאקוס, מכחיש שואה מפורסם ומעריץ של היטלר, להודות באף אחד מהפשעים בהם הורשע. לטענתו המפלגה האולטרה-לאומנית שהקים היתה קורבן לרדיפה פוליטית על רקע האידיאולוגיה שלה.

"גינו אותנו על רעיונותינו", הוא צייץ בשבוע שעבר לפני שחשבונו הושעה. "כאשר המהגרים הבלתי חוקיים הם הרוב ביוון, כאשר הממשלה מוסרת הכל לטורקיה, כאשר מיליוני יוונים מובטלים ברחוב, הם יזכרו את שחר הזהב".