עו"ד אבי חימי, ראש לשכת עורכי הדיןדוברות לשכת עורכי הדין

ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אבי חימי, מגנה את ההתקפות על מערכת אכיפת החוק ובתי המשפט מצד גורמים פוליטיים.

בטקס הסמכת עורכי הדין החדשים של לשכת עורכי הדין הצהיר חימי, "לצערי, אני מרגיש צורך גם הערב להבהיר שלשכת עורכי הדין בראשותי, מגנה את ההתקפות על מערכת אכיפת החוק והרשות השופטת, מימין ומשמאל, מהקואליציה ומהאופוזיציה".

"השיח המפלג, עבר ממזמן את גבולות הטעם הטוב ובוודאי שאין לראות בו ביקורת בונה...רשות שופטת עצמאית ומתפקדת, מהווה תנאי הכרחי לקיום מערכת האיזונים והבלמים הנדרשת לשם המשך תפקודו התקין והבריא של המשטר הדמוקרטי בארצנו", הוסיף.

ראש הלשכה היפנה מסר של פיוס לנבחרי הציבור. "מכובדי, אנו בשעת משבר, הפעילו את שיקול דעתכם, פעלו באופן אחראי למען הציבור בכללותו והקפידו לקיים שיח מכיל ומכבד, בין השלטון לפרט ובין רשויות השלטון לבין עצמן. יש לנו מערכת אכיפת חוק אחת ורשות שופטת אחת, שמרו עליהן מכל משמר והניחו להן לבצע את מלאכת הקודש שלהן במסירות, בנאמנות וללא מורא".

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיותדוברות לשכת עורכי הדין

נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות פנתה למוסמכים החדשים. "עליכם לסייע ללקוח בהשגת מטרותיו, ובה בעת להבין כי המטרה אינה מקדשת כל אמצעי. שיטת המשפט שלנו אמנם נקראת שיטה אדברסרית, מלשון adversary או "יריב" באנגלית, אך חשוב שלא להפוך את היריבות לאידאולוגיה של יריבות לשם יריבות ולצחצוח חרבות מתמיד ובלתי ענייני".

"המונח 'משבר הקורונה' למעשה אינו מדויק. אין מדובר במשבר אחד, יחיד ומובחן, אלא באינסוף משברים, קטנים כגדולים, שחֹווה כל אחד ואחת מאיתנו בחודשים האחרונים. אירועים נדחו, הסכמים בוטלו, זכויות יסוד הוגבלו, ומסלולי חיים שלמים חושבו מחדש. לכל ההתרחשויות הללו יש משמעות רבה גם בהיבט המשפטי, שכן בית המשפט הוא כתובת טבעית לאלו הסבורים כי נגרמו להם עוול או פגיעה בלתי-מוצדקת".

לדבריה, "אלו מכם שיבחרו לעסוק בליטיגציה, ראוי כי יבטיחו שקולם של אותם נפגעים יישמע, על מנת להשיב עבורם מעט ודאות במציאות החיים המשתנה כל העת לנגד עינינו. אחדים מביניכם ייקחו אולי חלק בשיקום המשק, באמצעות ליווי פרויקטים ועסקאות שיאפשרו, ככל הניתן, את המשך שגרת החיים. חלקכם, אני מניחה, ישתלב בשורות המגזר הציבורי ויסייע בעיצוב המדיניות ותכניות הפעולה של המדינה – ואחרים יטענו כנגד המדינה מן העבר השני של שולחן עורכי הדין באולם הדיונים".

"בדרך זו או אחרת, כולכם – לצד חבריכם למקצוע הוותיקים מכם – תסייעו לתושבי המדינה בהתמודדות עם משברי הקורונה על סוגיהם וגווניהם השונים", הוסיפה נשיאת בית המשפט העליון.