העסקנים מאשימים: "המושל הונה אותנו"

עסקנים בניו יורק פרסמו תמלילי שיחה שקיים מושל ניו יורק עם עסקני הקהילות בו הוא מגיע עמם לסיכומים. שעה קלה לאחר מכן הוא הפר אותם

מיכל לוי , כ"ו בתשרי תשפ"א

אנדרו קואמו
אנדרו קואמו
Reuters

על רקע המחאות בשכונות החרדיות בברוקלין על הקנסות הכבדים שהוטלו על בתי כנסת שפעלו במהלך החג בעקבות ההגבלות שהטיל המושל אנדרו קואמו, טוענים העסקנים המקומיים כי מדובר בתרגיל הונאה של המושל שיצר סימן שאלה גדול על המשך ההידברות עמו.

בשיחת ועידה עם עסקני השכונות והקהילות בברוקלין, לחץ מושל ניו יורק אנדרו קואמו להקפיד על מקסימום 50% תפוסה בבתי הכנסת ורמז שאם כך יהיה - לא ייחקקו מגבלות נוספות.

בתמלול ההקלטה נשמע המושל אומר, "הכלל הנוכחי בכל כינוס תחת גג, זה 50% מהקיבולת, זה החוק הנוכחי. אם אנחנו לא מקיימים את החוק הזה אז שיעור ההידבקות יחמיר, אז נצטרך לחזור לסגר, ואף אחד לא רוצה לעשות את זה. אני זקוק לעזרתכם בהורדת התחלואה והיא תרד אם נקיים את הכללים עם מסכה וההתרחקות החברתית לצד 50% מהקיבולת", הוסיף.

לתדהמתם שעה קלה לאחר מכן הודיע קואמו על הגבלות על בתי הכנסת לעשרה אנשים בלבד.

"המושל הגיע אלינו, כביכול לעבוד איתנו כחבר, והיינו שמחים לעבוד איתו על מקסימום 50%. אבל אז הוא הונה אותנו עם הצו הזה של 10 אנשים". המנהיגים אמרו כי המגבלה של 10 אנשים אינה הגיונית באופן מהותי. "אנו מרגישים שהמושל כלל אינו מעוניין לעבוד איתנו", צוטטו באתר 'המודיע' באנגלית.

דוברו של קואמו הגיב על הדברים וניסה לתרץ את תרגיל ההונאה בכך שהם היו בדיונים עם האפידמיולוגים באותה תקופה והם הבהירו כי מניעת מפגשים חברתיים גדולים היא המפתח לפירוק ההדבקות, ולכן החליט המושל על ההגבלות.

כזכור, שופטת פדרלית דחתה לפני החג את עתירת אגודת ישראל נגד המושל אנדרו קואמו, והתירה לו לאסור על התכנסויות בבתי כנסת ובתי תפילה של דתות שונות. השופטת קבעה כי "הכללים אינם מפרים את הפעלת הדת החופשית ליהודים אורתודוכסים".

אגודת ישראל הודיעה בתגובה כי "מיד אחר החג נבדוק את המשך דרכי הפעולה במערכה, ונפעל למניעת סגירת ישיבות ומוסדות החינוך".

הביקורת הרבה על החלטת מושל ניו יורק נובעת מהעובדה כי רוב הציבור החרדי בארה"ב כבר החלים מהקורונה בגל הראשון ופיתח נוגדנים, ואף עתה הורו הרבנים לציבור לחבוש מסכות, ולקבוצת הסיכון שלא לצאת מהבית, ולכן לדבריהם סגירת בתי הכנסת הוא צעד חסר תקדים פוגע ומיותר.