הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באירופה
הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל איגוד הארגונים היהודים באירופה צילום: דפנה פרידמן

חברי הסנאט הפולני הצביעו היום (רביעי) בעד הצעת החוק לרווחת בעלי חיים, שנועדה להגביל, בין השאר, שחיטה כשרה במדינה לתצרוכת מקומית בלבד.

בלחץ מאבק נחוש של חקלאים מכל רחבי פולין וקמפיין אינטנסיבי שהפעיל הרב מנחם מרגולין, יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA) בשבועות האחרונים במדינה, החריגו חברי הסנט לחלוטין את השחיטה הכשרה של עופות ממעשה החקיקה ודחו את יישום החוק הנוגע לייצוא שחיטה כשרה של בקר לפחות עד שנת 2025.

פעילות הרב מרגולין כללה מאמץ תקשורתי והפעלת שדולה אל מול הסנאטורים וחברי הבית התתחון של הפרלמנט הפולני, ובשיאם שיגור מכתב פתוח עליו חתמו, יחד עם הרב מרגולין, עשרות מנהיגים יהודים, פרלמנטרים אירופאים וחברי כנסת ישראלים.

המכתב שזכה לתהודה בתקשורת הפולנים מוען אל נשיא פולין, אנדז’יי דודה ולראשי שני בתי הפרלמנט בפולין, מרשל הסנאט תומאש גרוצקי וליושבת ראש הסיים אליזבטה ויטק. בין החותמים על המכתב: ארתור הופמן, נשיא איגוד הקהילות היהודיות בפולין (TSKZ), נשיא הקונסיסטואר של הקהילות היהודיות בצרפת ג'ואל מרגי, סגנית נשיא הפרלמנט האירופי, ניקולה ביר שרים וחברי כנסת ישראלים ממגוון סיעות הבית.

עם היוודע תוצאות ההצבעה בסנאט הפולני ציין הרב מרגולין כי "סעיפי החוק המתייחסים לשחיטה עברו טלטלות רבות וזוכים לתמיכה מועטה ביותר הן בקרב החקלאים במדינה והן בקרב חברי הסנאט עצמו. אנו כמובן מעודדים ומודים לכל אותם סנאטורים שנקטו בעמדה עקרונית ואחראית, וכן לכל הפרלמנטרים והמנהיגים היהודים מרחבי אירופה שהצטרפו ליוזמת ה – EJA והשמיעו את קולם".

"אבל הקרב לא נגמר. הצעת החוק רק נדחתה. אנו נמשיך להתנגד להצעת החוק הזו, היום, מחר, בשבוע הבא, בחודש הבא ובשנים הבאות. בימים הקרובים נכפיל את מאמצינו על מנת להבטיח להביא לביטול סופי של הצעת החוק שחוזרת כעת לפרלמנט הפולני לדיון מחדש. איגוד הארגונים היהודים באירופה יתמידו בפעולה נחושה למען הגנה על חיי היהודים באירופה, שימור המסורת הערכים ואורח החיים היהודיים ברחבי אירופה", סיכם הרב מרגולין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו