המועמדת של טראמפ, איימי קוני בארט, במופע שמרני בסנאט

השופטת איימי קוני בארט: נבחרי ציבור צריכים לקבוע מדיניות, לא שופטים. בתי המשפט לא אמורים לפתור כל בעיה או לתקן כל עיוות.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

איימי קוני בארט
איימי קוני בארט
צילום: רויטרס

השופטת איימי קוני בארט, המועמדת של הנשיא דונלד טראמפ לבית המשפט העליון בארה"ב, התייצבה השבוע לשימוע בוועדת המשפט של הסנאט.

בארבעת ימי השימוע, הסנאטורים מציגים לשופטת העליון המיועדת סדרה של שאלות, ובתום השימוע הם מצביעים על אישור מינויה. לאור העובדה שהרפובליקנים שולטים בסנאט, המינוי של בארט צפוי להיות מאושר.

בעת השימוע סיפרה בארט על השקפתה המשפטית: "לבתי המשפט יש אחריות לאכוף את החוק, אבל בתי המשפט לא אמורים לפתור כל בעיה או לתקן כל עיוות בחיי הציבור''.

לדבריה, נבחרי ציבור הם שקובעים את המדיניות ולא השופטים: ''החלטות מדיניות כאלו צריכות להתקבל על ידי המוסדות הפוליטיים, שחבריהם נבחרים על ידי הציבור. העם לא צריך לצפות מבתי המשפט למלא תפקיד זה – ובתי המשפט לא צריכים לנסות למלא אותו".

"אם המינוי שלי יאושר, אביא נקודת מבט רעננה לבית המשפט העליון", הבטיחה השופטת המיועדת. ''כפי שהנשיא אמר כשהודיע על מועמדותי, אהיה האם הראשונה שילדיה עדיין בגיל בית ספר בעת מינויה".

אם בארט תצטרף לבית המשפט העליון, הרוב השמרני בבית המשפט יגדל ל-6 שופטים מול 3 שופטים ליברלים בלבד.

במהלך השימוע, בארט סיפרה על התקופה שבה עבדה בלשכת שופט העליון השמרן אנטונין סקאליה, "השופט סקאליה לימד אותי יותר מסתם את החוק עצמו. הוא היה מסור למשפחתו ולאמונתו ולא חשש מביקורת".

''כשהתחלתי את הקריירה המשפטית שלי, אימצתי את אותם עקרונות. יש נטייה במקצוע שלנו להתייחס לעיסוק המשפטי כדבר העיקרי בחיים, תוך התעלמות מכל השאר. עבדתי קשה בתור עורכת דין ומרצה... אבל מעולם לא נתתי לחוק להגדיר את חיי", הוסיפה איימי קוני בארט.

קוני בארט עם טראמפ
Official White House Photo by Andrea Hanks