בגלל הקורונה: צניחה בהשתלות איברים בישראל

אומדנים לא רשמיים של בתי חולים ורופאים: השנה - ירידה של עד ‭ 50%‬ בהשתלות ובתרומות . הסיבה: חשש התורמים מאשפוז בתקופה זו.

ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

בגלל הקורונה: צניחה בהשתלות איברים בישראל-ערוץ 7
השתלה. אילוסטרציה
צילום: דוברות

השלכה נוספת על בריאות הציבור במשבר הקורונה: מתחילת השנה ניכרת ירידה חדה של עד ‭ 50%‬ בתרומות ובהשתלות איברים - לב, כליות כבד וריאות, כך נחשף בעיתון 'ישראל היום'.

מאומדנים ומנתונים שאינם רשמיים וסופיים ונערכו בבתי החולים עולה כי הירידה בתרומות איברים ובהשתלות איברים בישראל דומה לנתונים שפורסמו בחודשים האחרונים בעולם, שלפיהם מאז החלה מגיפת הקורונה חלה ירידה של ‭ 50%‬ ויותר בתרומות ובהשתלות איברים באנגליה, ארה"ב ובמדינות נוספות.

ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, ופרופ' רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי, סירבו בתוקף למסור את הנתונים הרשמיים על תרומות והשתלות האיברים בישראל מתחילת השנה.

פרופ' ביאר ציין עם זאת, כי להבנתו "לא היתה ירידה משמעותית בפעילות ההשתלות, למרות אתגרי הקורונה. חלה ירידה קלה בלבד ולא דרסטית, לפי הבדיקה שעשיתי. המרכז הלאומי להשתלות ממשיך בפעילותו הרגילה ואין שינוי בתדירות ההשתלות ובשיעור הסכמות של משפחות לתרום איברים. אנו פועלים על פי הנחיות משרד הבריאות ובשקיפות מלאה".

לפי הנתונים הפנימיים הלא רשמיים מבתי החולים בארץ, עד כה חלה צניחה בתרומות האיברים ובהשתלות בהשוואה לשנים הקודמות, בכל האיברים המיועדים להשתלה: תרומות הריאה פחתו בכמחצית. עד היום היו רק 21 השתלות ריאה בבילינסון שבפתח תקווה, לעומת ‭ 56-47‬בשנה רגילה. זהו ביה"ח היחיד שבו מתבצעות השתלות ריאה בישראל.

עד ספטמבר השנה בוצעו בישראל כ-200 ‬השתלות כליה, בעוד בשנים האחרונות היו מדי שנה כ-‭400‬ כאלה.

מתחילת ‭ 2020‬נעשו כ-‭50‬ השתלות כבד, לעומת עד 120‬ בשנות שגרה. גם השתלות לב יש פחות, כאשר לפי נתונים אלה, היו עד ספטמבר רק כעשר השתלות לב. זאת, בעוד שבשנים האחרונות היו בין ‭ 29-26 ‬ השתלות מדי שנה.

רופאים בכירים המעורבים בתחום הסבירו שהירידה המסתמנת בתרומות האיברים ובהשתלות התרחשה בשל חששם של ישראלים רבים מעצם האשפוז בבתי חולים, בשל עיסוקם המוגבר בחולי קורונה על חשבון המאמץ להשגת הסכמות לתרומות איברים, ובגלל פחות תשומת לב ציבורית וניהולית לנושא.

כמו כן, בגל הראשון של הקורונה אסר זמנית משרד הבריאות על ביצוע השתלות כליה מתורמים חיים.

לטענתם של אותם רופאים, המצב החדש פוגע קשות בממתינים להשתלת איברים, וחלקם אף עלולים שלא לשרוד אותה.

לפי נתוני המרכז הלאומי להשתלות, בינואר השנה היו רשומים בתור ההמתנה להשתלה ‭ 1,153‬חולים לכל סוגי האיברים.