ניתוח נדיר שבוצע עד כה רק במרכזים בודדים בעולם, המשלב ניתוח קיסרי עם פרוצדורה לשמירת דרכי אוויר של התינוק עוד בטרם יציאתו המלאה מחלל הרחם, התרחש אמש (רביעי) בחדר הלידה במרכז הרפואי איכילוב תל אביב.

הניתוח התבצע בהובלתו של פרופ׳ אריאל מני מנהל חדרי לידה ושילב למעלה מ-30 מומחים רבים מתחומים שונים ברפואה ובסיעוד בבית החולים.

במהלך ההריון זוהה גוש בצווארו של העובר שהפריע לפתיחת דרכי אויר ולקנה הנשימה - דבר שיכול להביא למוות מיידי של התינוק לאחר הלידה בשל חסימת דרכי אויר.

למען הצלתו, ביצעו אנשי הצוות ניתוח קיסרי מורכב, במהלכו שלפו את ראש התינוק בלבד בזמן שהשליה המשיכה לספק חמצן ומזון לעובר.

מיד לאחר מכן, ד״ר ארי דירוא, מנהל היחידה לא.א.ג ילדים בסיוע של ד״ר אלון חכם, רופא בכיר בפגיית בית החולים, זיהו את קנה נשימה במיכשור מתקדם והצליחו להחדיר צינור שיאפשר לתינוק לנשום מחוץ לרחם.

כדי להקל על מציאת דרכי אויר בוצעה במקביל הדמית תלת מימד והדפסה תלת מימדית של צוואר העובר.

את מלאכת ההנשמה המורכבת, לאם וליילוד, הובילה פרופ׳ קרולין וייניגר, מנהלת היחידה להרדמה מיילדותית.

רק לאחר מכן בוצעה לידת התינוק וניתוקו מחבל הטבור והוא עבר להמשך אשפוז במצב טוב בפגיית בית החולים.

"אני מיילד מעל 25 שנים וכל לידה היא התרגשות מחדש אך זה אחד המיוחדים שבהם. להיות שותף לפרוצדורה שמביאה חיים לעולם כשאתה מחזיק בראש העובר שרובו עדיין ברחם אימו, מטפל בו כעובר ומיילד אותו עם סיום הפעולה היא תחושה עילאית מרוממת רוח, מיוחדת ומרגשת שתשאר איתי ועם הצוות עוד זמן רב", סיכם פרופ׳ מני בהתרגשות את הלידה שהסתיימה מחיאות כפיים ובדמעות.