אי אפשר למנוע חתונות "עד להודעה חדשה"

סגן השר מאיר פרוש דורש מהממשלה להסדיר מתווה חתונות בשטח פתוח בצורה מפוקחת בדיוק כמו ההפגנות. "אקט אנטי-שמוקרטי בעליל"

בן שאול , כ"ז בתשרי תשפ"א

החתן והכלה מגבעת זאב
החתן והכלה מגבעת זאב
צילום: חזקי ברוך

בעקבות החתונה בליל אמש בגבעת זאב, קורא הבוקר סגן שר החינוך מאיר פרוש לממשלה להסדיר מתווה חתונות בשטח פתוח בצורה מפוקחת בדיוק כמו ההפגנות.

"הזכות להקים בית בישראל היא זכות בסיסית ביותר של כל אזרח באשר הוא, ויש למנוע כל נסיון לפגוע בה ולהצר את רגליהם של המבקשים להתחתן בכבוד", אומר פרוש ודבריו צוטטו הבוקר בעיתון 'המבשר'

לדבריו, הזכות הזאת אינה נופלת מהזכות להפגין. "שום הסבר או התפלפלות בלשון החוק לא ישנו את עובדת היסוד הזאת. הנסיון למנוע חתונות הוא אקט אנטי דמוקרטי בעליל, שאינו יכול לעבור בשום מדינה מתוקנת.

"העובדה שההגבלות על החתונות שבות וצפות בכל פעם שהתחלואה עולה, ולהפגנות מייצרים מתווים כאלו ואחרים בטענה שהן באוויר הפתוח וכדו', אינה מתקבלת על הדעת. הממשלה ידעה להחריג הפגנות, שתתכבד ותעשה זאת גם לגבי חתונות".

אישי ציבור נוספים צוטטו בעיתון כאומרים כי ניתן לקבוע שחתונות תתקיימנה רק בשטחים פתוחים, תחת כיפת השמים.

"אפשר לקבוע שריקודים יתקיימו רק במתכונת של שמירת מרחק בין אנשים שאינם משתייכים לאותה משפחה גרעינית ושלא חלו בקורונה, וכן ניתן לקבוע חלוקה למספר קפסולות כדי להתמודד עם החשש להדבקה.

"מה שאי אפשר לעשות זה לנסות לעצור את שטף החיים ולקבוע שמעכשיו ועד ההודעה החדשה אנשים אינם יכולים להתחתן", הם אומרים. "הדרישה הזאת היא מחוצפת, אנטי דמוקרטית ואנטי חוקתית, שלא לדבר על זה שהיא אנטי יהודית".

לדבריהם, הניכור והניתוק של מקבלי ההחלטות מהעם כולו, ומהציבור החרדי בפרט, גורם להם לגזור גזירות שאין הציבור יכול לעמוד בהן, מה שמייצר חיכוכים מיותרים בין האזרחים שומרי החוק לבין השוטרים, שחלקם מתנהלים בצורה שערורייתית, ולמרבה הצער עד כה לא נראה שהמשטרה נוקטת ביד קשה כלפי שוטרים שסרחו ושהשתמשו בכוח שלא בצדק ושלא כדין, ופצעו אזרחים שומרי חוק בגלל ויכוחים קטנים שיכולים היו להיפתר בקלות עם קצת חשיבה ורצון להימנע מהתנהגות בזויה".