היוצר איבד את מיתרי הקול, אריאל זילבר שר

שי משולם הוא מוסיקאי ויוצר חולה ALS שאיבד את מיתרי קולו למחלה, מיטב אומני ישראל התגייסו כדי לשמש לו כקול ולשיר את שיריו

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

היוצר איבד את מיתרי הקול, אריאל זילבר שר-ערוץ 7
למטבע שני צדדים
צילום: אמיר וולנסקי

את אריאל זילבר אין באמת צורך להציג, אבל אריאל זילבר הוא לא הסיפור כאן. הסיפור כאן הוא שי משולם.

שי משולם הוא מוסיקאי ויוצר שלפני כ12 שנה חלה במחלת ALS (ניוון שרירים) - מחלה חשוכת מרפא שבה הופך החולה למשותק ומאבד את העצמאות ,יכולת הדיבור והנשימה.

"התחלתי להרגיש את גופי בוגד בי" הוא מתאר, "זה התחיל מחולשה ביד שמאל שהחלה להשתלט על הגוף, הגבילה את התפקוד שלי, וכמובן פגעה ביכולת הנגינה כגיטריסט ומתופף. המחלה הביאה עמה הכאב וחלל גדול ואתו גדלה הצורך ביצירה והרצון להשאיר זיכרון למשפחה דרך מילים ומנגינה".

התסכול והצורך לצעוק ולספר על עולם שמשתנה לנגד עיניו של משולם בזמן שקולו נחלש, הדיבור משתנה והמרוץ נגד הזמן חזק ממנו, גרמו למשולם להיאחז ביצירה ולא להפסיק לכתוב וליצור בעוד כוחותיו ההולכים ופוחתים, מתוך מטרה לעורר את המודעות למחלה דרך היצירה.

הזמן לא עבד לטובתו של שי משולם שהחל לאבד את יכולת הדיבור, וכמובן גם השירה, והוביל להחלטה האומנותית לגייס קולות מוכרים לבצע את היצירות. שמות כמו שולי רנד, אביתר בנאי, קובי אפללו, אהוד בנאי, ברי סחרוף, ארז לב ארי, אמיר דדון ועוד. וכמובן, אריאל זילבר.

השיר הנוכחי נקרא 'למטבע שני צדדים', ויצא כבר באלבום הראשון, אבל כעת יוצא מחדש עם קליפ חדש בכדי לבשר על בואו של האלבום השני. זוהי יצירה קצבית ,אופטימית, עם מסר חזק, בצבע קולו המיוחד של אריאל זילבר, שנכתבה והולחנה בהשראתו של זילבר עוד לפני שהשניים נפגשו.

שי וזילבר
צילום:אמיר וולנסקי

כיום שי כבר לא מסוגל לדבר, אבל ממש רגעים לפני שקולו נעלם הוא הספיק להנציח גם את קולו. "לשמחתי הספקתי להקליט את שירי בקולי ממש בדקה ה90 בפרויקט וכך להשאיר חותם קולי לאשתי ילדיי ולעולם".

"בימים אלו אני עדיין כותב אבל לא שר, לא מדבר, מחובר למכונת הנשמה, יושב בכיסא גלגלים וכותב בעזרת תוכנה מיוחדת כאשר שי משה המפיק קורא את שפתיי. בימים אלו אנחנו מסיימים להפיק את הפרויקט השני שיצא בקרוב לצד גיבורי התרבות שלי, והיצירה היא זו שנותנת לי תקווה וכוח".