התנגשות חזיתות

שיפור נתוני התחלואה והקלטות מנדלבליט נגד שי ניצן היו קרני אור בשמיו המעוננים של נתניהו, אך שתי החזיתות הללו מחלישות זו את זו

יאיר שרקי , כ"ז בתשרי תשפ"א | עודכן: 23:55

יאיר שרקי
יאיר שרקי
צילום: יח"צ

אחרי חודשים קודרים במיוחד, שתי קרני אור זרחו השבוע בשמיו המעוננים של נתניהו: השיפור היחסי בנתוני התחלואה בעקבות הסגר, והקלטות מנדלבליט נגד שי ניצן שחשפו עמית סגל וגיא פלג.

שני המאבקים הללו - בקורונה ובמערכת אכיפת החוק - יכריעו את גורלו של נתניהו. אך כל אחת מהחזיתות שהוא מנהל מחלישה את רעותה.

העיסוק של נתניהו בענייניו הפליליים בעיצומו של המשבר, מובן ככל שיהיה, פוגע בו ציבורית. גם בוחרי הימין קצרי רוח כלפי דיון על עוולות הפרקליטות בזמן שהמדינה תחת סגר, הכלכלה מרוסקת, ואיום הקריסה של מערכת הבריאות עדיין ברקע. בנוסף, כשראש הממשלה פועל לפרק את אמון הציבור בפרקליטות ובמשטרה, הוא מפורר גם את ציות האזרחים לתקנות הקורונה. מלחמתו במערכת אכיפת החוק, מוצדקת ככל שתהיה, פוגעת גם במשילות שלו ושל ממשלתו. המאבק הבריאותי דורש אמון גבוה וציות של האזרחים, ואילו המאבק המשפטי מבקש לערער את האמון במערכות עד היסוד.

בדרך לבחירות, נתניהו ממוקד בשתי הכרעות אסטרטגיות: המועד והנושא. ככל שזה תלוי בנתניהו, הוא היה מעדיף לדחות את היציאה לבחירות ככל הניתן כדי להרוויח זמן להתארגנות ולשיקום נזקי הקורונה. את סדר היום הוא ינסה להסיט מהמאבק הכושל בנגיף אל מחוזות המאבק בפרקליטות והרדיפה שהיא מנהלת נגדו לשיטתו.

בליכוד משוכנעים שברגע האחרון יצליחו - תחת אימת הקלפי - לכפות על גנץ ושריו את העברת תקציב 2020 בלי לאשר גם את תקציב השנה הבאה, מה שישאיר להם נקודת יציאה אחרונה בהחלט בסוף מרץ 2021. בכחול לבן נשבעים שלא יאפשרו לנתניהו ליהנות מבחירות במועד נוח: או שיעביר בעוד חודש וחצי את תקציב 2020 לשבוע האחרון של השנה יחד עם תקציב 2021, מה שלכאורה יבטיח את הישרדות הממשלה עד מועד הרוטציה - או שהכנסת תפוזר.

גנץ אכן לא ירוויח מבחירות בזק שיסמנו את סוף דרכו בפוליטיקה, ושרי כחול לבן יודעים שלא ישובו למשרדיהם, אבל במחיר של קיצוץ עוד שלושה חודשים מהקדנציה הקצרה ממילא שלהם, הם יכולים לשים קץ לכהונה הארוכה מאוד של נתניהו. גם אם הרווח יהיה בסוף של נפתלי בנט.

כשלפיד צריך את החרדים

נסיקת בנט בסקרים מעידה לא רק על היחלשות נתניהו, אלא גם על חדלונו של לפיד. יו"ר האופוזיציה אינו מצליח להציב אלטרנטיבה אמתית לנתניהו במשבר הקורונה. במקום שיש עתיד בראשותו תגרוף אליה את כל מצביעי כחול לבן ותתייצב על שלושים מנדטים - הוא מדשדש על חצי מזה. גם מול מחדליו של נתניהו במאבק בנגיף וכניעתו של גנץ בכל תחום אחר, לפיד אינו מסוגל לאחד מאחוריו את מחנה מתנגדי נתניהו ואת נפגעי הקורונה. בנט מקצהו הימני של המגרש, עם חמישה מנדטים בעולם האמיתי ובצלאל סמוטריץ' בבגאז', מצליח לנקז אליו יותר מצביעים ממה שלפיד מסוגל לשאוב במרכז המפה, כשתיאורטית קהל היעד שלו רחב הרבה יותר.

ללפיד נותר עוד קלף אחד שיוכל להחזיר אותו למשחק: הסנטימנט האנטי־חרדי חזק מאי פעם. במרכז הפוליטי החילוני בישראל יש מספר דו־ספרתי של מנדטים אנטי־חרדיים רדומים. לפיד האב גרף אותם עם מפלגת שינוי ב־2003, לפיד הבן פרץ בעזרתם ב־2013. ההתנהלות השערורייתית של חלקים במגזר החרדי במשבר הקורונה העירה את האגף הזה והרחיבה אותו מאוד. קמפיין לעומתי ממוקד, שיבטיח אכיפה נחושה במגזר ואפס התחשבות בלחצי המפלגות החרדיות, יהפוך את לפיד לרלוונטי. מהלך כזה יציב אותו במרכז השיח הציבורי, יבליט את ההבדל בינו לבין נתניהו, שגורלו הפוליטי תלוי בחרדים, וגם ייתן לו את תוספת המנדטים הנחוצה כדי לזנק לקידומת 2 לפחות. בסביבתו יש מי שדוחק בו לפנות אל הרווח המיידי והמהיר ולהרים את המנדטים האנטי־חרדיים שמונחים על הרצפה, אבל לפיד אינו ממהר לגרוף אותם. הוא טוען שאינו מעוניין להחריף את השסע בעת מגפה, וכי האחריות היא של הממשלה שכשלה בניהול המשבר ולא של המגזר החרדי.

אבל עם כל הכבוד לנימוקים הערכיים האלו, יש פה גם חשבון פוליטי: יו״ר יש עתיד זוכר איך בקמפיין הראשון שלו המאבק בחרדים הקפיץ אותו לשיא של 19 מנדטים, אבל גם הפך אותו למוקצה. לשיטתו, רוב המצביעים השייכים לאגף הזה ממילא מונחים בכיסו, וגם אם יצליח לגרוף עוד שניים-שלושה מנדטים על חשבון ליברמן, המחיר של המשך החרם החרדי עליו יהיה כבד יותר. לכן, דווקא בשעתם הקשה של החרדים, לפיד אינו תוקף אותם, ואף מתַחזק ערוצים חשאיים עם חלק מחברי הכנסת החרדים וראשי הערים החרדיות.

מהלך נוסף של לפיד הוא חידוש "ברית האחים" עם בנט. יו"ר ימינה הצביע השבוע בעד הצעת האי־אמון הקונסטרוקטיבי של יש עתיד שהציעה את לפיד כראש הממשלה, כשם שלפיד תומך בהצעות זהות של ימינה ושל ישראל ביתנו. השילוש ליברמן־לפיד־בנט עובד בתיאום אופוזיציוני שמרמז על ברית אפשרית אחרי הבחירות במטרה להחליף את נתניהו.

הלקח של לפיד מהרפתקת הקוקפיט הוא לא להסכים להיות מספר 2. הוויתור שלו לגנץ על הנהגת המרכז־שמאל היה שגיאה קשה מבחינתו, וייתכן שאת המחיר עליה הוא עלול לשלם גם בעתיד: במקום שיצליח לגרוף את כל שלושים ושלושה המנדטים שהצביעו עבורו ועבור גנץ, הוא מזהה כיצד החולות הנודדים רק מחכים לגלקטיקוס הבא של השמאל: גדי אייזנקוט על תקן הגנרל, חולדאי מהזווית האזרחית, וגבי אשכנזי שינסה להיפטר מגנץ ולהביא את שארית המנגנון המפלגתי של כחול לבן. אם יצטרף שוב לקוורטט כזה כגלגל רביעי, זה יהיה הוויתור הסופי על חלום ראשות הממשלה.

סיר לחץ שיתפוצץ

ככל שאסטרטגיית היציאה מהסגר תתקדם, גם הפיצוץ הבלתי נמנע בין ממשלת נתניהו והנציגים החרדים בוא יבוא. ירידת התחלואה המורגשת היטב בכל רחבי הארץ עומדת בניגוד חד לנתוני הערים החרדיות, שם ההדבקה אומנם נבלמה מעט, אך עדיין גבוהה מאוד, וזה עוד לפני שנתוני ההדבקה בסוכות ובשמחת תורה נחשפו.

החרדים מבקשים פתרון שאינו קיים בשום מקום בעולם: גם נאבקים בסגר וגם מתעקשים על פתיחה מהירה של מערכת החינוך. הערים האדומות ביותר בישראל הן הראשונות לחדש את הלימודים בחלק מתלמודי התורה, בניגוד לחוק, והן גם הלוחמות הנחושות ביותר במודל הרמזור.

בשיחות סגורות, הח"כים החרדים מבינים כי התנגדות לסגר מצד אחד והתעקשות על המשך הפעלת מערכת החינוך מהצד השני משמעותן המשך תסיסה של קורונה בתוך הערים החרדיות באופן שיקרין על כל מדינת ישראל. אבל את ההסבר הפשוט הזה הם אינם מסוגלים להציג בפני בוחריהם ורבניהם.

גם הרעיון שהוצע השבוע - להטיל סגר חיצוני על הערים החרדיות ולאפשר להן להתנהל באופן אוטונומי בתוך העיר, מופרך. רבים מתושבי אותן ערים עובדים בחוץ, וגם את האחרים אי אפשר יהיה לכלוא בתחומי העיר לאורך זמן. סגר כזה, אם ייאכף ברצינות, יהפוך לסיר לחץ שיתפוצץ בסוף.

מבחינה מספרית, ייתכן שרוב החרדים שייכים לקבוצות שכן נשמרות ומצייתות לתקנות הקורונה, אבל כפי שנכתב במקורות, מאחר שניתנה רשות למשחית לחבל - אינו מבחין בין צדיק לרשע ובין מכחיש קורונה לשומר התקנות. מודל דיפרנציאלי פנים־חרדי אינו אפשרי. לא ניתן לקיים אבחנה בין חסידי בעלזא המתעלמים מהקורונה כאידיאולוגיה ובין חסידי גור שמצייתים לכללים במצוות האדמו"ר, ואי אפשר להנהיג מדיניות שתבחין בין מתפללי המרפסות והחצרות ובין מתבצרי בתי הכנסת, כשהם חולקים את אותן ערים ושכונות. השבר שחוללה הקורונה בין החברה החרדית לישראליות נראה לעיני כול, אבל עמוק ממנו מתהווה השבר הפנים־חרדי.

לתגובות: 2sherki@gmail.com