נתניהו והליכוד: אין לבג"ץ סמכות להתערב בחוק יסוד

הליכוד הגיש תגובה לעתירות הדורשות לבטל את תפקיד ראש הממשלה החליפי וביקש משופטי בג"ץ לדחות את העתירה על הסף ולחלופין לגופה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: Yossi Zamir/POOL

תנועת הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש היום (חמישי) את תגובתו לעתירות שהוגשו לבג"ץ בדרישה לבטל את תפקיד ראש הממשלה החליפי.

את העתירות הגישו שורת עותרים וארגונים ובהם :התנועה לאיכות השלטון בישראל, עו"ד אביגדור פלדמן, משמר הדמוקרטיה הישראלית ועמותת "חוזה חדש".

לקריאת התגובה המלאה

בתגובה נטען כי לבית המשפט העליון אין כל סמכות להתערב בחוקי היסוד שמחוקקת הכנסת ב"כובעה" כרשות מכוננת.

בליכוד ציינו כי לבג"ץ תפקיד חשוב מאוד בדמוקרטיה הישראלית אך גם הוא כפוף לשלטון החוק. חוקי היסוד הם שמעניקים את הסמכות לבג"ץ ולא להיפך.

"העותרים לא הראו כל עילה משפטית ולא הניחו כל תשתית, עובדתית או משפטית, להתערבותו החריגה והקיצונית (ביותר) של בית המשפט הנכבד במפעל חקיקת היסוד של הכנסת בכובעה כרשות מכוננת", נאמר בתגובה.

עוד נטען בתגובה כי באופן כללי אין מקום ליישם בישראל את הגישה של תיקון חוקתי בלתי חוקתי, "יש לדחות את נסיונם של העותרים להפליג למחוזות זרים ולייבא דוקטרינות זרות (ומוזרות) ליישום על דיני החוקה בישראל".

"התיקונים הפרטניים לחקיקת היסוד עומדים לחלוטין בקנה אחד עם עקרונות היסוד החוקתיים של מדינת ישראל, הם מהווים את הכרעת הרוב, ולא נפל בהם כל פגם חוקתי", נאמר עוד.