חסינות עדר זה חיסון, אבל עם מחיר כבד

ד"ר יואב לוריה, מנהל יחידה בשערי צדק, מסביר בערוץ 7 מה המחיר הכבד של חסינות עדר ומדוע רבים בארה"ב מצהירים שלא יתחסנו נגד קורונה

עוזי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

חסינות עדר זה חיסון, אבל עם מחיר כבד-ערוץ 7
ד"ר יואב לוריה
צילום: אלירן אהרון

מנהל יחידת הכבד בבית החולים שערי צדק בירושלים, ד"ר יואב לוריה, הסביר היום (חמישי) בשיחה עם ערוץ 7 מה המחיר הכבד של הגעה לחסינות עדר מפני הקורונה ומדוע אזרחים בארה"ב מצהירים כי לא יחוסנו נגד קורונה.

לדבריו, "חסינות עדר זה מצב שבו אולי יואב לא מחוסן או עוזי לא מחוסן, אבל מפני ש-70-80 אחוזים מהאוכלוסייה מחוסנים כנגד מחלה מסויימת, אז אנחנו פשוט סטטיסטית לא נחשפים אליה".

"זאת אומרת", הסביר, "כשאתה מחוסן נגד מחלה מסוימת אם זה כתוצאה מחיסון ואם כתוצאה מזה שנחשפת וחלית במחלה וכעת אתה מחוסן - אז זה נקרא חסינות עדר".

עם זאת, לחיסון עדר ישנו מחיר כבד. "כשאומרים חיסון עדר, אז מבחינה תיאורטית הם בוודאי צודקים, זה אפשרי - אלא אם אתה אחד מהעדר", אמר.

"זאת אומרת, בדרך לזה שיהיה חיסון עדר כנגד המגיפה הזאת הספציפית, יצטרכו להיות אנשים רבים רבים שישלמו", הסביר ד"ר לוריה.

בהמשך תקף ד"ר לוריה את מכחישי הקורונה, "אנחנו רואים איך מול כל מכחישי הקורונה למיניהם המספרים עולים, וכל האנשים שהכחישו את הקורונה נעלמים ולא ממלאים את אולפני הטלוויזיה. זאת אומרת, אם ניתן למחלה להשתולל בצורה כמעט לא מבוקרת, אז נגיע לחסינות עדר, אבל יהיו גם רבים וטובים שישלמו בחייהם על ההגעה. זה ברור כשמש".