התנחלות חדשה? פני קדם. מבט מהאוויר
התנחלות חדשה? פני קדם. מבט מהאווירצילום: ענף והמועצה האזורית גוש עציון

בתנועת שלום עכשיו טוענים היום (חמישי) כי לאחר אישור תכניות ל- 4,948 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות אתמול והיום במועצת התכנון העליונה, שנת 2020 היא שנת השיא בקידום תכניות בנייה בהתנחלויות.

מדיווח של צוות מעקב התנחלויות בתנועה עולה כי מספר יחידות הדיור שקודמו עד כה בהתנחלויות בשנת 2020 הינו 12,159 יחידות.

מן הדיווח עולה עוד כי 91.2% מהיחידות שאושרו לקידום, 11,091 יחידות במספרן, הן ב"התנחלויות מבודדות", כהגדרת תנועת השמאל הקיצוני, כאלו שלעמדת התנועה "ישראל תיאלץ לפנות במסגרת הסכם קבע עתידי".

8.8% בלבד מן היחידות שאושרו, 1,068 יחידות, הן בהתנחלויות שלפי מודל ההסכם של יוזמת ז'נבה, ישראל תוכל לספח במסגרת חילופי שטחים.

מדובר בשיא בקידום תכניות לפחות מאז שנת 2012 (השנה שבה החל המעקב התכנוני המסודר אחרי העלאת נתוני התכנון לאינטרנט), ולהערכת שלום עכשיו, מדובר בשיא של שני עשורים לפחות.

בשלום עכשיו תוקפים, "בלתי נתפס שממשלת אחדות שהוקמה כדי לטפל בקורונה חתומה על שיא של בנייה מסוכנת וחסרת אחריות בעומק הגדה. מצופה היה מגנץ, שאמון כשר הביטחון על אישור התכניות, לא להיכנע ללחצים של מיעוט קטן וקיצוני".

בין התכניות שאושרו ב-2020 היו גם תכניות להכשרה של 4 מאחזים בלתי חוקיים: מצפה דני, חרשה, תפוח מערב ופני קדם, שיהוו למעשה הקמה של התנחלויות חדשות.

מועצת התכנון העליונה אף אישרה תכנית להקמת התנחלות חדשה לכל דבר ועניין, שכונת הגמל עם 560 יח"ד, שבנייתם נחשבת "הרחבה" של התנחלות "הר גילה". כמו כן אושרה הקמת אזור תעשיה ענק חדש ("שער השומרון"). במהלך השנה גם פורסמו להפקדה תכניות להקמת 3,401 יח"ד באזור 1E, שבנייתן נחשבת לטענת התנועה "מכה אנושה" לאפשרות לפתרון של שתי מדינות.

עוד מציינים ב'שלום עכשיו' כי "תכניות רבות שאושרו השנה הן בעייתיות במיוחד מבחינת האפשרות לפיתוח פלסטיני עתידי ולסיכוי להגיע לפתרון של שתי מדינות. כמעט את כל יחידות הדיור שאושרו, אם ייבנו, ישראל תיאלץ לפנות ולמצוא פתרונות דיור למתגוררים בהם".

כדוגמה מביאים בשלום עכשיו את אישורי הבניה בהתנחלויות המקיפות את שכם (יצהר, איתמר, אלון מורה וברכה), שם אושרו השנה 775 יחידות. בין שכם לרמאללה בהתנחלויות עלי ושילה לבדן אושרו 1,996 יחידות. בלב הגדה המערבית במרחב שבין בית לחם לרמאללה שאמור להוות המטרופולין הפלסטיני המרכזי – בהתנחלויות 1E, הר גילה, אדם, כפר אדומים, ענתות ואפרת – 4,628 יחידות. באיזור רמאללה – בהתנחלויות מכמש, פסגות, בית אל, מצפה דני, טלמונים ובית אל - 1458 יחידות.