גרוטו נגד גלנט:
התחלואה התפרצה בגלל פתיחת מוסדות החינוך, תפסיק להגיד אחרת

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות דרש משר החינוך להפסיק לו שאין קשר בין התחלואה למערכת החינוך. התשובה של גלנט הִימְּמָה את השרים.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

התחלואה התפרצה בגלל פתיחת מוסדות החינוך, תפסיק להגיד אחרת-ערוץ 7
פרופ' איתמר גרוטו
באדיבות המצלם

המשנה למנכ''ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו תקף אחר הצהריים (חמישי) את שר החינוך יואב גלנט בישיבת קבינט הקורונה.

גרוטו פנה לגלנט ואמר לו ''כל המומחים אומרים שהתחלואה התפרצה בגלל פתיחת מוסדות החינוך. אז זה שתמשיך להגיד שאין קשר בין תחלואה לפתיחת מערכת החינוך לא יהפוך את זה לנכון''.

גלנט השיב לגרוטו: ''מעולם לא ראיתי תרנגול שמבקש להקדים את Thanks Giving''.

קבינט הקורונה דן בשעה זו במועד תחילתו של השלב הראשון ביציאה ההדרגתית מהסגר. ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה ב"הצלחה אדירה" של הסגר והזהיר מיציאה מהירה ממנו. "אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים, ירידה עקבית וברורה", אמר נתניהו.

"אנחנו רוצים להתכנס למדדים שהציעו לנו משרד הבריאות והמומחים, כדי שנוכל להתחיל בהקלה ההדרגתית בתנאי הסגר הנוכחיים. אנחנו צריכים לעשות זאת באופן כזה שלא נפגוש סגר נוסף בעוד שבועיים-שלושה. לכן היציאה צריכה להיות מדורגת, אחראית, זהירה ונשלטת".

מ״מ מפכ''ל המשטרה מוטי כהן סיפר לשרים ולראשי הממשלה: ''רוב הציבור ממושמע. אנחנו נמצאים בחזית עשיה מול אזרחים, אירועים שכמעט בלתי ניתנים לאכיפה''.

שר הביטחון ורה''מ החליפי בני גנץ אמר בקבינט ''צריך לזכור שאנחנו צריכים לנקוט בצעדים אמיצים בפתיחה אבל הם עדיין צריכים להיות שמאניים כי אמת התחלואה עוד צריכה לרדת. ''ברור לנו כרגע שזה תהליך מדרגי שיקח זמן. מה שאני מציע זה לקבל החלטה כרגע רק על צעדים מיידים''.

שר הפנים אריה דרעי דרש בפתח הדיון להגדיל את מספר הנוכחים בחתונות ובהלוויות ל-200, בקפסולות של 20. "איך אנשים יוכלו ללכת לחופי הים אבל לא לחתונות? חתונה זה פעם בחיים", אמר.

נתניהו הגיב לדרעי: "העלת נושא חשוב ומהותי, אבל צריך לבחון האם להעלות את זה כבר בדיון הזה או להמשיך אותו במהלך השבוע הבא. זה עלול להוביל לטרגדיה נוראית".