הרב רפי פרץ:
הסכם השלום עם האמירויות מגשים את נבואת ישעיהו ואת חזון הנביאים

שר ירושלים ומורשת במליאת הכנסת: שברנו את הקונספציה של שטחים תמורת שלום, תפיסה שבגינה פוניתי על ידי ממשלת ישראל מביתי.

הרב רפי פרץ , כ"ז בתשרי תשפ"א

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
Flash 90

אנו נמצאים היום ביום היסטורי למדינת ישראל. כנסת ישראל מאשרת את הסכם השלום עם איחוד האמירויות.

ראשית אני רוצה להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו על הבשלת המהלך, ההוצאה שלו לפועל ועל המסירות וההירתמות לא לוותר על הערכים שלנו כעם וכמדינה. שברנו את הקונספציה של שטחים תמורת שלום, תפיסה שהייתה מקובלת, ושבגינה פוניתי על ידי ממשלת ישראל מביתי, אני, משפחתי, תלמידיי וכל תושבי גוש קטיף. אנחנו לא מוותרים על שטחים בשביל שלום, הנה רק אתמול אושרו אלפי יחידות דיור ביהודה ושומרון. יש כאן שלום תמורת שלום אמיתי.

ואני רוצה להודות גם לנשיא ארה"ב דולנד טראמפ שפעל בארבע השנים האחרונות למען מדינת ישראל כמו שאף ידיד ישראל לא פעל עבורנו: בהעברת השגרירות. בהגדרת ירושלים כבירת ישראל. ברצון להחיל את החוק הישראלי ביהודה ושומרון – וכן רבותי, זה עוד יקרה. בשום שלב לא ויתרנו על השאיפה לחזור לנחלת אבותינו באופן שבו מדינת ישראל מחילה את החוק הישראלי. זו תפילתנו וזה האידאל שאנו דוחפים אליו. וזה יקרה.

אני רוצה לתת זווית שלא דוברה עד עכשיו, אומר זאת כשר לירושלים וכן גם כרב: יש בהסכם הזה היבט דתי-יהודי עצום. היסטורי בכל קנה מידה.

הנביא ישעיהו התנבא פה ברחובותיה של ירושלים בתקופת בית ראשון, " וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית־ה' בְּרֹאשׁ הֶהָרִים וְנִשָּׂא מִגְּבָעוֹת וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל־הַגּוֹיִם׃ כי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר־ה' מִירוּשָׁלִָם׃ וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא־יִשָּׂא גוֹי אֶל־גּוֹי חֶרֶב וְלֹא־יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה".

ישעיהו אומר שירושלים תהיה מרכז רוחני לכל העמים. מרכז של שלום עולמי. נבואת ישעיהו התקיימה בהקמת מדינת ישראל, בקיבוץ הגלויות ובניצחונותינו במלחמות ישראל.

חברי וחברותי, היום אנחנו מגשימים את נבואת ישעיהו ואת חזון הנביאים. למרות הניסיונות לגמד את ההסכם יש כאן מדינה מוסלמית, שמאמינה באלוקים, ומאמינה בסובלנות ושלום בין דתי.

התרגלנו למציאות בה מוסלמים ויהודים לא יכולים לעשות שלום, אז הנה, אנחנו עומדים כאן היום ואומרים, ככה עושים שלום. ליהודים יש את ארצם ומולדתם, הם לא מוותרים על דבר. למוסלמים יש את אמונתם, ואנחנו יכולים לחיות בשלום.

אצטט לכם מההסכם שלום שנחתם: " אנו מעודדים מאמצים לקידום דיאלוג בין-דתי ובין-תרבותי לקידום תרבות של שלום.

השלום הזה הוא גם שלום דתי.

אשתף אתכם בדברים שאמרה שאמה סוהיל אלמצרויי – שרה לענייני חינוך נוער בממשלה של איחוד האמירויות, בקבלת שבת בזום בהשתתפות הרב לאו:

"התפעמתי מהלימוד על התשובה, על חזרה לעצמנו, לערכים הבסיסים שלנו כיחידים וכקהילה. תחשיבו אותי כתלמידה חדשה למסורת ולחכמה היהודית. לערכים שלכם, לאתיקה שלכם שמנחה אתכם במשך פרשיות השבוע במשך השנה. אני רוצה ללמוד מכם היום. הנוער שלנו רוצה ללמוד ממכם. האומה שלנו רוצה ללמוד ממכם. ואנו מזמינים גם אתכם לבוא לשבת איתנו בשולחן."

זה שלום מתוך אמונה אמיתית שיש בסיס לשיתוף פעולה בין תרבותי ודתי. אנחנו שוברים פה פרדיגמה נוספת.

כשר לירושלים ומורשת, כבר בניתי תכנית לשיתופי פעולה עם האמירויות. אנו רוצים לראות פה משלחות שמגיעות לירושלים, לפתח שיתופי פעולה בנושא ההייטק, הסייבר, פיתוח כלכלי, תיירות ויזמות. משלחות של אנשי עסקים ירושלמים וההייטק הירושלמי יצאו לאבו דאבי לבחון שיתופי פעולה.

השלום, כפי שישעיהו חזה, שירושלים תהיה המרכז שלה, יתגשם. אנחנו נדאג לכך.

אסיים בשתי תפילות, שהתפללנו אותן בימים הנוראים: "אלוהינו שבשמיים תן שלום בארץ. תן שלום במלכות. תן שבע בעולם" אבל לא אסתפק רק בזה, בסוף כל תפילה ביום הכיפורים ביקשנו כולנו "ויסיר מתוככם מגיפה, קנאה, שנאה ותחרות".

דווקא בימים אלו, שעם ישראל מתגושש ומחדד עמדות, ושנראה שהמחלוקות בינינו מפלגות אותנו עוד יותר, תפילתי שנשכיל לעשות שלום גם בינינו. שנדע להתגבר על המכשולים.

יחד באחדות שכל כך אופיינית לעם שלנו, ננצח. תודה רבה.