הקבינט אישר:
עסקים ייפתחו, הוסרה מגבלת הקילומטר

גם החופים והפארקים ייפתחו ביום ראשון. מסעדות יוכלו להציע ''איסוף עצמי''. בהמשך הערב יוחלט האם לפתוח את מערכת החינוך.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א | עודכן: 18:38

עסקים ייפתחו, הוסרה מגבלת הקילומטר-ערוץ 7
שוטרים אוכפים את סגר הקורונה
צילום: דוברות המשטרה

קבינט הקורונה אישר אחר הצהריים (חמישי) את פתיחת העסקים ללא קהל וביטול מגבלת הקילומטר החל מיום ראשון הקרוב.

גם החופים והפארקים ייפתחו. יותר מתפללים יורשו להתפלל בכותל ומסעדות יוכלו להציע ''איסוף עצמי'' (טייק אווי).

בהמשך הערב יצביעו השרים על פתיחת מערכת החינוך לגיל הרך.

שר הביטחון בני גנץ אמר בסיום קבינט הקורונה כי מרבית אזרחי ישראל מקפידים על הנחיות הבריאות. "הצבענו לפני זמן קצר בקבינט הקורונה על השלב הראשון ביציאה מהסגר. עשינו זאת כי רוב אזרחי ישראל, מכל המגזרים, משתפים פעולה, נשמעים להנחיות והמספרים בירידה. אנחנו פותחים את העסקים שאינם קולטים קהל, את מסגרות החינוך לגיל הרך, את האיסוף העצמי וגם את החופים והגנים הלאומיים החל מיום ראשון", אמר גנץ.

לדבריו, ''אלו פעולות בסיכון נמוך, ועדיין - המגפה עודנה כאן ואני מבקש מכל אחת ואחד מכם, להמשיך ולהישמע להוראות, להקפיד על עטיית מסכה, על ריחוק אחד מהשני, על היגיינה ושטיפת ידיים. התחלואה בישראל עדיין גבוהה ומאות אנשים מאבדים את חייהם מדי שבוע''.

גנץ הדגיש כי כל הסרת הגבלות תיעשה אך ורק על בסיס נתונים ומדדים ותעשה ביציאה דיפרנציאלית ביחס למקום ולרמת התחלואה בו. ''נצא מזה ביחד, נעשה זאת באחריות. ואני קורא לכולם - הפעילו גם את השכל הישר, שימרו על בריאותכם, יקיריכם וסביבתכם".

שר המשפטים אבי ניסנקורן קרא לציבור הישראלי לציית להנחיות משרד הבריאות כדי שתימשך היציאה ההדרגתית מהסגר. ''בהתאם לקו שהובלנו בקבינט הקורונה, ביום ראשון הקרוב תוסר הגבלת הקילומטר, עסקים שאינם מקבלים קהל ישובו לפעול וגם גני הילדים ייפתחו. כולנו חייבים להישמע להנחיות ולשמור על הבריאות, כדי שנוכל להמשיך ביציאה מדורגת ושקולה של שאר המשק", אמר ניסנקורן.

שר האוצר ישראל כ״ץ ברך על החלטת קבינט הקורונה לאשר מיום ראשון פתיחת כל העסקים ללא קהל ואיסוף עצמי, ''החלטה זו תאפשר לחלק חשוב במשק הישראלי לחזור לפעילות ולמנוע אובדן תוצר בסך 13 מיליארד שקלים וגם לצמצם את מימדי האבטלה. נקווה שבקרוב תהיה ירידה נוספת במיידי התחלואה שתאפשר גם את פתיחת כלל העסקים מקבלי הקהל במדינת ישראל באופן מלא", אמר כ''ץ.

במהלך הדיון בקבינט תקף המשנה למנכ''ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו את שר החינוך יואב גלנט. גרוטו פנה לגלנט ואמר לו ''כל המומחים אומרים שהתחלואה התפרצה בגלל פתיחת מוסדות החינוך. אז זה שתמשיך להגיד שאין קשר בין תחלואה לפתיחת מערכת החינוך לא יהפוך את זה לנכון''. גלנט השיב לגרוטו: ''מעולם לא ראיתי תרנגול שמבקש להקדים את Thanks Giving''.

בתחילת הישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה ב"הצלחה אדירה" של הסגר והזהיר מיציאה מהירה ממנו. "אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים, ירידה עקבית וברורה", אמר נתניהו.

"אנחנו רוצים להתכנס למדדים שהציעו לנו משרד הבריאות והמומחים, כדי שנוכל להתחיל בהקלה ההדרגתית בתנאי הסגר הנוכחיים. אנחנו צריכים לעשות זאת באופן כזה שלא נפגוש סגר נוסף בעוד שבועיים-שלושה. לכן היציאה צריכה להיות מדורגת, אחראית, זהירה ונשלטת".

מ״מ מפכ''ל המשטרה מוטי כהן סיפר לשרים ולראשי הממשלה: ''רוב הציבור ממושמע. אנחנו נמצאים בחזית עשיה מול אזרחים, אירועים שכמעט בלתי ניתנים לאכיפה''.

שר הביטחון ורה''מ החליפי בני גנץ אמר בקבינט ''צריך לזכור שאנחנו צריכים לנקוט בצעדים אמיצים בפתיחה אבל הם עדיין צריכים להיות שמאניים כי אמת התחלואה עוד צריכה לרדת. ''ברור לנו כרגע שזה תהליך מדרגי שיקח זמן. מה שאני מציע זה לקבל החלטה כרגע רק על צעדים מיידים''.

שר הפנים אריה דרעי דרש בפתח הדיון להגדיל את מספר הנוכחים בחתונות ובהלוויות ל-200, בקפסולות של 20. "איך אנשים יוכלו ללכת לחופי הים אבל לא לחתונות? חתונה זה פעם בחיים", אמר.

נתניהו הגיב לדרעי: "העלת נושא חשוב ומהותי, אבל צריך לבחון האם להעלות את זה כבר בדיון הזה או להמשיך אותו במהלך השבוע הבא. זה עלול להוביל לטרגדיה נוראית".