נתניהו בכנסת:
אם מספר החולים יעלה, נהדק את הסגר בחזרה

ראש הממשלה הציג את ההקלות שעליהן הוחלט בקבינט, ''הסגר עובד, אבל כדי שהוא לא יבוזבז - צריך לצאת ממנו בצורה אחראית".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

ראש הממשלה בכנסת
ראש הממשלה בכנסת
צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (חמישי) במליאת הכנסת, בדיון שעסק בהסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות.

בפתח דבריו התייחס נתניהו להקלות בסגר, עליהן החליט קבינט הקורונה בשעות אחר הצהריים. ''מדינות רבות באירופה עברו אותנו בתחלואה, עשינו את הצעד שהן חוששות לעשות. הסגר עובד, כדי שהסגר לא יבוזבז צריך לצאת ממנו הדרגתית - להיצמד למתווה משרד הבריאות, לא חרגנו מהמתווה שהוצג. נעבור משלב לשלב על פי המדדים''.

"היינו בעשרת אלפים חולים ביום, וכעת אנחנו מתחת לאלפיים. היעד הוא 250 חולים ביום, אבל זה אומר שלא חרגנו מהמתווה. לכן צריך לחכות שבועיים. אם המספרים יעלו - נעצור ונהדק בחזרה את ההגבלות", אמר ראש הממשלה.

שר הבריאות יולי אדלשטיין הציג מוקדם יותר הערב (חמישי) את ההקלות בסגר עליהן החליט קבינט הקורונה. "הדרך עוד ארוכה ונעשה אותה ביחד", אמר אדלשטיין. ''אנחנו צריכים לעשות הכל כדי שהיציאה מהסגר תהיה הדרגתית. זו לא מסיבת ניצחון, אנחנו מודאגים מהתפרצות בגנים".

לדבריו, "כל פעם שיהיו הקלות נוספות ונעבור שלב - תהיה עלייה מסוימת בתחלואה". אדלשטיין אדגיש כי אין לפתוח ישיבות תיכוניות ואולפנות גם אם יש בהן פנימיות, ומי שיעשה זאת יעבור על החוק.

"אנחנו פותחים את הגנים ביום ראשון אם לא תהיה הפתעה לא נעימה בנתונים. אין כרגע אישור לפתיחת ישיבות ותיכונים - הסבב הבא של השינויים וההקלות יהיה בעוד שבועיים, על מנת שלא נידרש לסגר שלישי'', אמר שר הבריאות.

כאמור, קבינט הקורונה אישר את פתיחת העסקים ללא קהל וביטול מגבלת הקילומטר החל מיום ראשון הקרוב. גם החופים והפארקים ייפתחו. יותר מתפללים יורשו להתפלל בכותל ומסעדות יוכלו להציע ''איסוף עצמי'' (טייק אווי). בהמשך הערב יצביעו השרים על פתיחת מערכת החינוך לגיל הרך.

שר האוצר ישראל כ״ץ ברך על החלטת קבינט הקורונה לאשר מיום ראשון פתיחת כל העסקים ללא קהל ואיסוף עצמי, ''החלטה זו תאפשר לחלק חשוב במשק הישראלי לחזור לפעילות ולמנוע אובדן תוצר בסך 13 מיליארד שקלים וגם לצמצם את מימדי האבטלה. נקווה שבקרוב תהיה ירידה נוספת במיידי התחלואה שתאפשר גם את פתיחת כלל העסקים מקבלי הקהל במדינת ישראל באופן מלא", אמר כ''ץ.

במהלך הדיון בקבינט תקף המשנה למנכ''ל משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו את שר החינוך יואב גלנט. גרוטו פנה לגלנט ואמר לו ''כל המומחים אומרים שהתחלואה התפרצה בגלל פתיחת מוסדות החינוך. אז זה שתמשיך להגיד שאין קשר בין תחלואה לפתיחת מערכת החינוך לא יהפוך את זה לנכון''. גלנט השיב לגרוטו: ''מעולם לא ראיתי תרנגול שמבקש להקדים את Thanks Giving''.

בתחילת הישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו התגאה ב"הצלחה אדירה" של הסגר והזהיר מיציאה מהירה ממנו. "אנחנו רואים ירידה בכל הנתונים, ירידה עקבית וברורה", אמר נתניהו.

"אנחנו רוצים להתכנס למדדים שהציעו לנו משרד הבריאות והמומחים, כדי שנוכל להתחיל בהקלה ההדרגתית בתנאי הסגר הנוכחיים. אנחנו צריכים לעשות זאת באופן כזה שלא נפגוש סגר נוסף בעוד שבועיים-שלושה. לכן היציאה צריכה להיות מדורגת, אחראית, זהירה ונשלטת".

מ״מ מפכ''ל המשטרה מוטי כהן סיפר לשרים ולראשי הממשלה: ''רוב הציבור ממושמע. אנחנו נמצאים בחזית עשיה מול אזרחים, אירועים שכמעט בלתי ניתנים לאכיפה''.

שר הביטחון ורה''מ החליפי בני גנץ אמר בקבינט ''צריך לזכור שאנחנו צריכים לנקוט בצעדים אמיצים בפתיחה אבל הם עדיין צריכים להיות שמאניים כי אמת התחלואה עוד צריכה לרדת. ''ברור לנו כרגע שזה תהליך מדרגי שיקח זמן. מה שאני מציע זה לקבל החלטה כרגע רק על צעדים מיידים''.

שר הפנים אריה דרעי דרש בפתח הדיון להגדיל את מספר הנוכחים בחתונות ובהלוויות ל-200, בקפסולות של 20. "איך אנשים יוכלו ללכת לחופי הים אבל לא לחתונות? חתונה זה פעם בחיים", אמר.

נתניהו הגיב לדרעי: "העלת נושא חשוב ומהותי, אבל צריך לבחון האם להעלות את זה כבר בדיון הזה או להמשיך אותו במהלך השבוע הבא. זה עלול להוביל לטרגדיה נוראית".