חשש ותרעומת בקרב נבחני הרבנות

הרבנות הראשית הודיעה על דחיית מבחני ההסמכה לרבנות, ואז הודיעה על אי דחייתם שישה ימים בלבד לפני המבחן.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

חשש ותרעומת בקרב נבחני הרבנות-ערוץ 7
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לידיעה
פלאש 90

נבחנים במבחני הרבנות במועד הבחינות הקרוב חוששים ומביעים תרעומת, לאחר שקיבלו הודעה סופית על זמני המבחנים היום (חמישי), רק 6 ימים בלבד לפני מועד הבחינה הראשון.

למבחני ההסמכה לרבנות מתכוננים הנבחנים יותר משנה מראש, בלימוד ההלכות וחזרה עליהן. הלימוד נעשה באופן סדור על פי לוח זמנים צפוף ובסמוך לבחינה נוהגים להקיף, שוב, את החומר על מנת לבוא מוכנים היטב למבחנים הקשים.

במהלך חול המועד סוכות קיבלו נבחני הרבנות הודעת מייל שכותרתה "דחיית מועד חשוון" ובה נכתב כי "לאור הסגר הכללי, וכיון שכרגע לא ניתן לצפות קדימה ללא ידיעה על ההקלות הקרובות שיאושרו, על פי שמסתמן הבחינות לא יתקיימו במועדן כפי שפורסם".

היום, כאמור, קיבלו הנבחנים הודעה בה נאמר כי מועד הבחינות לא נדחה לבסוף. "אנו שמחים לבשר כי מאחר וההכרזה על מצב החירום המיוחד לא הוארכה, בחינות ההסמכה כהגדרתן בתקנות יכולות להתקיים", נכתב בהודעת הרבנות "מועדי הבחינות יתקיימו כסדרן, למעט שינויים בחלק מימי הבחינות".

מועד הבחינה, למשל, בהלכות נידה הוא בשבוע הבא ביום רביעי ג' חשוון, פחות משבוע מעת קבלת ההודעה.

בהודעת הרבנות נאמר כי בעקבות הגבלות ההתקהלות, יפוצלו הנבחנים למספר ימי בחינה שונים, אך שיבוץ הנבחנים נעשה על ידי תוכנת מחשב ולא ניתנה להם אפשרות בחירה על אף ההתראה הקצרה.

"אני מתכונן למבחן הזה כבר כמה שנים", אמר אחד הנבחנים במועד הבחינה הקרוב ששוחח עם ערוץ 7. "היקף החומר הוא עצום, ולקראת הבחינה מוכרחים לשבת במשך כמה שבועות מבוקר ועד לילה. לא כולנו אברכים צעירים שעיתותיהם בידיהם, יש בינינו גם אנשים שמלמדים תורה או עובדים בעבודה אחרת, בעלי משפחות".

לדבריו, "אי אפשר להודיע על דחייה, ואז להודיע שבעוד שישה ימים יש מבחן. זה לא לכבוד התורה שלמדנו, אנחנו באים מאהבה, אהבת התורה, ורוצים לגשת למבחן הזה בשמחה. התכוננו היטב במשך זמן רב, צריך לתת לנו את ההזדמנות לרכז מאמץ בישורת האחרונה כדי להגיע לתוצאה טובה".

"בשניים מן המבחנים הקשים יותר, שבת ונידה, יש שני מועדים, אבל לא מאפשרים לנבחנים לבחור באיזה מועד הם רוצים לגשת, ועבור חלקנו, יש חשש שההבדל בין המועדים יהיה הבדל בין הצלחה לכישלון", אמר.

גורם ברבנות הראשית אמר לערוץ 7 כי מעולם הרבנות לא הוציאה הודעה על דחיה. "הרבנות עשתה ככל שביכולתה לקיים את המבחנים בהתאם להנחיות לטובת אלפי הנבחנים שכן יכולים להיבחן", אמר הגורם. "הרבנות הראשית פועלת בהתאם להנחיות. ברגע שלא הוארך מצב החירום וקיום הבחינות התאפשר - הרבנות תקיים את הבחינות".

"מי שלא יכול להיבחן ורוצה לדחות את הבחינה שיכתוב למחלקת הבחינות", אמר. לדבריו, "95% מהנבחנים מעוניינים להיבחן. ואנו שמחים שלאחר מאמצים רבים גם נוכל לקיים את הבחינות".

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה לכתבה: "מבחני הרבנות הראשית, מועד חשוון תשפ"א, יתקיימו בשבוע הבא בהתאם להנחיות משרד הבריאות. קיום הבחינות מתאפשר לאור הוראתו של הרה"ר הגר"י יוסף שיש לפעול ולקיים את המבחנים בהתאם להנחיות ובפעילתם של השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן מנכ"ל המשרד עו"ד עודד פלוס ומנהל מחלקת הבחינות הרב רפאל מזרחי שפעלו לקיים את הבחינות בהתאם להנחיות משרד הבריאות ובעקבות כך שההכרזה על מצב החירום המיוחד לא הוארכה".

מהרבנות הראשית הוסיפו: "ברבנות הראשית מציינים כי נוכח המצב, ועל מנת לשמור על בריאות המשתתפים ולעמוד בהנחיות משרד הבריאות, כמות המשתתפים בכל יום בחינות מוגבלת ל-300 משתתפים, הנבחנים יחולקו בכיתות ובקפסולות נפרדות בהתאם להנחיות משרד הבריאות, והבחינות יפרסו על מס' ימים נוספים. הבחינות יתקיימו בבית הארחה בית וגן וכן בבניין ישיבת נתיב מאיר".

"מחלקת הבחינות ברבנות הראשית הודיעה כי, הנבחנים אשר השלימו את רישומם במועד יקבלו הודעה מחברת מרמנת המתפעלת את בחינות הרבנות בנוגע לתאריכי שיבוץ לבחינה המדויקים, וכן הנחיות והערכות מעודכנות למועד זה", לשון התגובה.

מועדי הבחינות תשפ"א
צילום: הרבנות הראשית