ההצגה הזוכה בפסטיבל חיפה הבינלאומי

"הוגו שלי" היא ההצגה הזוכה בפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים 2020. למעלה מ20- אלף צופים צפו בהצגות הפסטיבל

תגיות: הצגות
קובי פינקלר - ערוץ 7 , כ"ז בתשרי תשפ"א

ההצגה הזוכה בפסטיבל חיפה הבינלאומי-ערוץ 7
הוגו
צילום: כפיר בולטין

בטקס מקוון התקיים הערב (יום חמישי) הוכרזו הזוכים של "פסטיבל חיפה הבינלאומי ה- 30 להצגות ילדים" לשנת 2020.

במקום הראשון, בקטגוריית ההצגה הטובה ביותר לילדים פרס קרן תרבות חיפה, זכתה ההצגה ״הוגו שלי" המביאה את סיפורם של נועה וסבא הוגו. לנועה ממש אין חשק לעשות עבודת שורשים. לאט לאט, בעזרת פסלי עץ ייחודיים , צללים, מוסיקה חיה ואפילו הומור, חושף סבא הוגו את הסיפור שלו בפני נועה. סיפור אנושי סוחף על תקופה בה השתולל הרוע בעולם, ועל הטוב הטמון בבני האדם. הסיפור שמספר סבא הוגו לנועה מלא באהבה ואומץ ויש בו רק אנשים טובים.

את ההצגה ביימה נעמי יואלי. על פי מחזה מאת שחר סיטנר ורונית קנו. המחזה מבוסס על סיפור חייו של ז'ק קנו. לזכרם של פרנסואה ומריה קנופס והכומר יאן ברויאן מבלגיה. חסידי אומות עולם. והשתתפו בה - יהונתן בן חיים, אילה דנגור, רונית קנו.

מנימוקי השופטים בבחירה: "זוהי יצירה שכולנו נכבשנו בקסמה. על הבמה משפחה של שחקנים, בובות ומוזיקה מופלאה. היוצרים יצרו יחדיו הצגה קטנה עם לב גדול, המשתמשת במכלול אמצעים תיאטרליים יפים ועדינים ומשרטטת בדיוק רב חוויה ייחודית ומרגשת, מלאת אהבה, פיוט, אופטימיות ותקווה." ההצגה זכתה בפרס כספי בשווי 10,000 ₪ מתנת קרן תרבות חיפה.

מתוך מאות ההצעות שהוגשו בשלבים המוקדמים של התחרות, נבחרו חמש הצגות מקור לתחרות בראשותו של המנהל האמנותי איציק ויינגרטן, אשר בלטו באופן מובהק ובעלות שפה תיאטרלית ייחודית ועשירה. ההצגות שנבחרו קיבלו תמיכה וליווי אמנותי והועלו בבכורה עולמית בפסטיבל.

הזוכים בפרסים השונים נבחרו על ידי ועידת השופטים שכללה את: השחקנית – לירית בלבן, השחקן – ירון ברובינסקי, מחזאית ובמאית - שירילי דשא, שחקן, מחזאי ותסריטאי - אורי אוריין, מנכ"לית היכל התרבות כרמיאל ויועצת אמנותית פסטיבל מחול כרמיאל- לילך וקסמן – רנה.

במסגרת השינויים שייצר הפסטיבל כתוצאה מהקורונה והסגר הכללי שהוכרז על מדינת ישראל במטרה לשטח את נתוני התחלואה, הצגות המקור של הפסטיבל צולמו באורך מלא והועלו לשידור באופן מקוון בפלטפורמת ה VOD של תיאטרון חיפה. בנוסף להצגות, השידור כלל גם ראיונות עם יוצרי ההצגות ומנהלי הפסטיבל וסיפק הצצה אל הנעשה מאחורי הקלעים של הכנת הפסטיבל, לצד הצגות נוספות משנים קודמות – במסגרת המחווה ל 30 שנות פסטיבל.

הפורמט הוכרז כהצלחה כאשר למעלה מ-20 אלף איש צפו בהצגות במהלך ימי הפסטיבל.

שר התרבות והספורט חילי טרופר, בירך בטקס את היוצרים והזוכים והביע את שביעות רצונו מהיוזמה לקיים את הפסטיבל למרות הקשיים והאתגרים: "ברכות גדולות לכל הזוכים וליוזמי הפסטיבל בראשם מנכ"לית התיאטרון ניצה בן צבי שלא וויתרו, בתוך תקופה כזו מאתגרת, בתוך הסגר הזה, מצאו את הכוח ואת האומץ ליצור תרבות. בעיני, זו בשורה גדולה ומראה כמה תרבות היא חשובה לנפש. בעיקר הצמא האדיר שהפסטיבל הזה יצר אצל אנשים. מתברר שמדינת ישראל רוצה תרבות, צריכה תרבות, תעשה הכל כדי שהתרבות תחזור כמו בימים קודמים. לא דרך הזום, לא מרחוק, אלא מקרוב קרוב. אז שוב ברכות לזוכים, ליוצרים וליוזמים והמשך יצירה פורה".

ראש עיריית חיפה ד"ר עינת קליש רותם: "אני מברכת את הזוכים בתחרות הפסטיבל להצגות הילדים הבינלאומי של חיפה. תודה לכל העושים במלאכה. ברכות חמות ליוצרים המוכשרים ואינשאללה בשנה הבאה נוכל לחגוג את הפסטיבל במתכונת הישנה בלי הקורונה. הרבה בריאות. כולי תקווה שבקרוב מאוד נוכל לחזור לחיי תרבות מלאים ועשירים."

מנכ"לית הפסטיבל ניצה בן צבי: "כולנו תקווה ששנה הבאה הפסטיבל יחזור למתכונתו המוכרת והשוקקת חיים ושנחזור להרגיש את הדופק של הקהל באולמות. אני מודה באופן אישי לכל היוצרים, העובדים והשחקנים ולכל מי שנטל חלק בשנה המאתגרת הזו, ע"מ לייצר חגיגה תרבותית ולהציג את האמנות שלנו ובמיוחד לאלפי הצופים הנאמנים שצפו השנה בפסטיבל במהדורת אונליין בשנתו ה30"

המנהל האמנותי של הפסטיבל איציק ויינגרטן : "חמש הצגות נפלאות בסגנונות שונים, על אנשים ובעלי חיים שיוצאים למסעות מרתקים ברחבי העולם וברחבי הזמן. יוצרים ותיקים ומיוחדים כמו נעמי יואלי, מרית בן ישראל, שהם סמית, חנוך רעים והדס עפרת. לצידם של בימאיות צעירות כמו אביב הורוביץ ועדי גורטלר. יוצרים מוכשרים ומלאי אהבה לתיאטרון ולעולם שלנו, לטבע שסביבתנו ולטבע האדם. אלפים רבים בארץ ובעולם, צפו כבר אונליין בהצגות ועדין אפשר לצפות בהן."

עוד זוכים: פרס הצגת הילדים הטובה ביותר – "הוגו שלי", פרס ציון לשבח על שפה ייחודית - "מעשה בעולם", פרס המחזה – חנוך רעים, "זה פרדיננד!". פרס הבימוי – חנוך רעים, "זה פרדיננד!".

השנה הפסטיבל ציין את חגיגות ה30 ועמד בסימן עיבודים לספרים ויצירות ויציאה למסעות על כדור הארץ עם ילדים ובעלי חיים שרוצים להכיר אותו ולשמור עליו למען כולנו. הפסטיבל הפך למסורת של עשרות שנים ומושך אליו מידי שנה עשרות אלפי מבקרים מכל הארץ ומהעולם. הפסטיבל מעלה הצגות מקור איכותיות ומספק חוויה תרבותית מעשירה אשר מחזקת את המודעות לעולם התיאטרון ולהצגות הילדים.

תיאטרון חיפה מפיק את הפסטיבל ביוזמת ובתמיכת עיריית חיפה ובתמיכת משרד התרבות ומפעל הפיס.