הרב פנחס גולדשמידט
הרב פנחס גולדשמידט אלי איטקין

נציגי הממלכה הסעודית ביקשו מנשיא 'ועידת רבני אירופה' הרב פנחס גולדשמידט לספר כיצד מתמודדות הקהילות היהודיות באירופה עם מגיפת הקורונה ולדבר על תפקידם המרכזי של הרבנים בקביעת הכללים והסיוע לפרט ולכלל בעידן המגיפה.

הרב גולדשמידט סיפר בכינוס המיוחד למנהיגים ואנשי דת מוסלמים, על העיקרון של 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. לדבריו "היהדות מתייחסת לשמירה על בריאות בני האדם כפיקוח נפש הדוחה כל עניין אחר חשוב ככל שיהי' ואפילו שבת".

"אנו הרבנים הורינו לשמור מכל משמר על הבריאות והנחנו לקיים את מצוות הדת במרחבים פתוחים. לפעמים מדובר היה בבדידות נוראה כאשר ויתרנו על השתתפות עם המשפחה ההורים ובלבד להישמר ולהיזהר במצוות 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

הרב גולדשמידט סקר את פעילות 'ועידת רבני אירופה' מאז פרוץ המגיפה וסיפר בין השאר על הכינוס הראשון של הרבנים הראשים וראשי אבות בתי הדין ממרבית מדינות אירופה, מיד כשהחלה להתבהר תמונת המצב. הרבנים דנו בנהלים הלכתיים לקיום ברית מילה, פתיחת בתי הכנסת ומקוואות הטהרה, שמירה על מעמד הרב בקהילות וכמו כן תכנון לגיוס משאבים להקמת קרן לסיוע למחוסרי פרנסה וקשישים.

"ערב החגים האחרונים העברנו פעימה ראשונה של עשרות אלפי יורו למשפחות הרבנים שאיבדו את עטרת ראשם במגיפה ולחיזוק רבני הקהילות שנקלעו למצוקה באירופה", סיפר הרב גולדשמידט, "רכשנו תשמישי קדושה לקהילות והעברנו מאות שיעורי תורה ומחשבה לכלל כ 700 הקהילות באירופה".

"עם פתיחתם ושובם של בתי הכנסת ובתי המדרש למרכז החיים היהודיים, תוך שמירה על כללי הזהירות, גיבשנו תכנית רחבה לשיקום קהילות הקודש באירופה שבמרכזה 'קדושת החיים וזיכרון הנספים'. במסגרת התוכנית למדו בכל הקהילות היהודיות הלכות בית הכנסת ובין אדם לחברו תוך דגשים מיוחדים בחיזוק ושמירה בהקפדה יתירה על קדושת בית הכנסת ועל שיפור היחסים בין בני האדם".

שר הדתות הסעודי אמר בכינוס: "למגיפה הנוכחית ישנן השלכות לאומיות, כלכליות ופוליטיות לאומיות של המגיפה, ומוסדות דת יכולים למלא בשעת חירום זו תפקידים מרכזיים כמו תמיכה ודאגה לפרט ולקהילה, הן ברמות הרוחניות והן ברמה המעשית, ובתגובה יעילה למגיפה הזו. ומטרת הכנס היא: להבטיח שקולות דתיים יהיו שותפים פעילים בתגובה הגלובלית למשבר הקורונה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו