סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן הלך לעולמו

סגן ראש השב"כ לשעבר הלך לעולמו בגיל 64 לאחר שנדבק בקורונה. ראש השב"כ נדב ארגמן: "ישראלים רבים חבים לו את חייהם מבלי לדעת זאת".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשפ"א

סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן הלך לעולמו-ערוץ 7
יצחק אילן
צילום: תקשורת שב"כ

סגן ראש שירות הביטחון הכללי לשעבר, יצחק אילן, הלך לעולמו בגיל 64 לאחר שנדבק בנגיף הקורונה.

אילן היה מורדם ומונשם בתקופה האחרונה, אחרי שאושפז לפני יותר מחודש. אילן הותיר אחריו אישה, שלושה ילדים ונכדים. הלוויתו תיערך באשדוד בנוכחות בני המשפחה בלבד.

הוא עלה מגיאורגיה לישראל, שירת למעלה מ-30 שנים בשב"כ וטיפס עד לתפקיד סגן ראש הארגון. הוא התמודד לתפקיד ראש השב"כ מול יורם כהן. כינויו בשב"כ היה "הגרוזיני".

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן, ספד: "יצחק אילן ז"ל היה אחד מעמודי התווך של השירות. חוקר מצטיין ואיש מודיעין מן המעלה הראשונה. לאורך השנים ניהל יצחק מאות רבות של מבצעי מודיעין, חקירות וסיכול, אשר הביאו להצלת חיי אדם רבים - ישראלים רבים חבים לו את חייהם מבלי שיודעים זאת.

''יצחק היה פטריוט ישראלי שאהב בכל ליבו את המדינה ועשה כל שלאל ידו להגן עליה ולבצר את ביטחונה. גם בימיו האחרונים, התמודד בגבורה ובנחישות שכל כך מאפיינת אותו, עם מחלתו עד אשר תש כוחו", הוסיף ראש השב"כ.

בראיון ל"ידיעות אחרונות" בשנת 2013 ציין אילן ארבעה דרכים למיגור הטרור: "הגורם הראשון הוא הכניסה הפיזית למרכזי הערים ומחנות הפליטים. הגורם השני הוא הנחישות בסיכול: הצבא והשב"כ הבינו שחייבים למגר את החוליות שעסקו בפיגועי התאבדות. אני במרחב הבנתי מאוד שאם נרוץ אחרי המתאבד הבודד לא נצליח להגיע לשום מקום, לכן ריכזנו מאמץ נגד מרכיבי המטענים והמפקדים של חוליות המתאבדים.

''תוך שנתיים או שהם נאסרו, או שנורו. אז החלה הירידה בפיגועי ההתאבדות. המרכיב השלישי היה הקמת גדר, מכשול פיזי. והדבר הרביעי שהביא לניצחון היה סילוקו של ערפאת. במקומו קם מנהיג, אבו־מאזן, שמאמין וחושב שהטרור הזיק לעם הפלסטיני, הרס אותו והחזיר אותו עשר שנים לאחור", אמר אילן.

שר התקשורת יועז הנדל מסר תנחומים למשפחה: ''משתתף בצער המשפחה על לכתו בטרם עת של יצחק אילן. מנהיג שהקדיש את חייו להגנת העם והמולדת. היה שותף להשקפת העולם ותחילת הדרך הפוליטית. כולנו חייבים לו הרבה מאוד''.