צה''ל יעודד פונדקאות?

בצה"ל נחנך מרכז פוריות ופונדקאות ראשוני מסוגו, בהובלת היוהל"ם, שנועד לתת מענה למשרתים בתחומי הפריון, ההיריון וראשית ההורות.

ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשפ"א

ראש אכ"א מוטי אלמוז
ראש אכ"א מוטי אלמוז
צילום: Flash90

ראש אגף כח האדם היוצא, אלוף מוטי אלמוז, חנך ביחידת היוהל"ם יחד עם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר תא"ל יפעת תומר-ירושלמי, מרכז פוריות ופונדקאות עבור משרתות ומשרתי הקבע בצה"ל.

כתבת העיתון ידיעות אחרונות קורין אלבז-אלוש דיווחה, כי בצה"ל חנכו את מרכז "מצפים", אשר "אין כמותו אפילו באזרחות". על פי הדיווח, המרכז יציע טיפול רגשי, אישי וקבוצתי, סדנאות וכלים, הדרכות ומידע למשרתי הקבע, כולל ליווי בטיפולי פוריות ובהליכי פונדקאות – בהובלת קצינה בדרגת רס"ן.

גורמים צבאיים הופתעו מהידיעה על פתיחת המרכז החדש, שכן בחיל הרפואה עוסקים כבר שנים רבות בתחום טיפולי הפוריות כמו גם ביעוץ זוגי ומשפחתי מגוון, במסגרת "מכון הקבע", זאת ללא צורך בשירותי היוהל"ם. לדבריהם, לא ברור מדוע מקודם בצה''ל מהלך זה, של מתן סמכות ואחריות ליוהל"ם בתחום הליווי הרפואי והמשפחתי.

בארגון תורת לחימה, אשר ביטל בעבר מכרז "סדנאות קריירה" מטעם היוהל"ם (באמצעות משרד הבטחון) מצביעים על הליכים שנויים במחלוקת נוספים המרוכזים ביחידת היוהל"ם בצה"ל, דוגמת ניתוחים לשינוי מין המבוצעים מתקציב הביטחון ואף העמדת תקן חיילת בתפקיד "מש"קית טרנסג'נדרים" הכפופה ליוהל"ם. בארגון אף תמהים על עיסוק הצבא בהליכי פונדקאות, אשר ככלל מנוגדים לחוק בישראל ומבוצעים באופן עצמאי על ידי החפצים בכך – בחו"ל.

"האם, לדוגמא, היוהל"ם תנגיש השכרת רחמים ותעודד שימוש בנשים במצוקה כלכלית בחוץ לארץ – לטובת המשך קידום אג'נדה שנויה במחלוקת? ממתי צה''ל עוסק בסחר באיברים, שעבוד נשים וסחר בתינוקות? זה לא תפקיד הצבא, לצד החובה לשמר את יכולת הבחירה החופשית של כל אדם - כעניינו הפרטי. מדובר בנושא מובהק השנוי במחלוקת, המקודם על ידי מערך מיותר ומזיק, ומנוגד באופן ישיר לקריאתו הדחופה של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי לצה"ל ומפקדיו להיות ממלכתיים ולמשוך ידיהם מעיסוק בנושאים נעדרי הסכמה רחבה בחברה הישראלית, שאינם תורמים למשימת הבטחון."

כזכור, בעיתון הארץ נחשף השבוע כי החודש נפגשו ארגוני 'הקהילה הגאה' עם קצין החינוך הראשי, תא"ל אופיר לויוס, ועם יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (יוהל"ם) תא"ל יפעת תומר-ירושלמי במטרה "לקדם מרחב בטוח" ללהט"ב בצה"ל. על פי הדיווח, יו"ר האגודה למען הלהט"ב גב' הילה פאר שיבחה את הקצינים הבכירים ואמרה כי "צה"ל הוא אחד הצבאות המתקדמים ביותר ביחס ללהט"בים אבל יש עוד עבודה לעשות. הגיע הזמן שגם הצבא יצא מהארון".

תגובת דובר צה''ל: ''מרכז "מצפים" נועד לתת מענה קשוב ואפקטיבי למשרתים בצה"ל בתחומי הפריון, ההיריון וראשית ההורות. מטרת המרכז היא לסייע וללוות את משרתות ומשרתי הקבע בצה"ל, ולהוות עבורם מוקד ידע, המנגיש את כלל האמצעים העומדים לרשותם ואת הזכויות להן הם זכאים''.