אביב אלוש
אביב אלושצילום: פלאש 90

השחקן המצליח אביב אלוש מספר למוסף '7 לילות' של 'ידיעות אחרונות' על התקרבותו לדת ועל היותו שומר שבת ומתפלל 3 פעמים ביום.

בשיחה עמו סיפר על נסיבות התחזקותו בעניין השבת. "השבת הראשונה ששמרתי בחיים שלי הייתה בארצות־הברית. באתי לצלם שם סרט ובחדר המלון החלטתי שאני שומר את השבת. זאת הייתה חוויה כל כך חזקה, רק אני לבד, עם אוכל שקיבלתי מהקהילה היהודית, מקיים את המצווה הזאת.

''כשחזרתי, אמרתי ישר לנופר (אשתו של אלוש מ. ל.) שאני רוצה להמשיך לשמור שבת, והיא שתמיד מקבלת אותי אמרה, 'בסדר, רק שלגביי אין לי מושג, כשנגיע לגשר נחצה אותו'.

"וכמובן הגשר הגיע מאוד מהר, הוזמנו לאירוע במשפחה של נופר. אז קניתי אופניים עם כיסא מאחור לכל ילד, וככה תיכננו לנסוע, נופר ואני. יום לפני קרה משהו, לא זוכר, היא מעדה ואז היא אמרה לי, 'אתה יכול להגיע באופניים, אני נוסעת'. לא רציתי שהמשפחה תיפרד ועוד בשבת, אז הלכתי לשאול את הרבי".

איזה רבי, הוא נשאל. "רבי גוגל. ברצינות, ראיתי שאלה בפורום דתי והרב שם ענה - העיקר שלא תיפרד מאשתך ומהילדים, תכבד גם במחיר השבת, אם היא נוהגת באוטו, תבוא איתה. עליתי לאוטו, ישבתי מאחור, וכל הדרך הדמעות שלי זולגות מעצמן. אני בוכה ונופר מציצה עליי מהמראה של המכונית, העיניים שלנו נפגשות במראה. וזהו. כשחזרנו הביתה התחלנו כולנו לשמור שבת. אפילו לא היה דיבור על זה, לא היה צורך".

אלוש סיפר על החברים שהתרחקו ועל האנרגיות שקיבל באומן. "היו כאלו שהתרחקו, אבל אני לא כועס, ממשיך לאהוב אותם בלב שלי. ויש גם כאלו שהם ממש לא בדרך שלי ובכל זאת מוכנים לנסות. לפני שנתיים חבר טוב שלי מלוס־אנגל'ס אמר לי, 'בוא, אנחנו נוסעים לגמר של המונדיאל'. אבל אני כבר בתהליך, ואני ממש לא רוצה לנסוע איתו למוסקבה, אני יודע שיהיו איתו שם עוד חברים והולכים לברים וזה מסוכן, לא בא לי על האנרגיה הזאת בכלל.

"אמרתי לו, 'תשמע, אני עושה איתך תנאי. אני בא רק למונדיאל, אנחנו ישנים לילה, ועל הבוקר אנחנו נוסעים לאומן. אתה מזמין אותי למונדיאל, על חשבוני הטיסה לאומן'. וככה היה. הלכנו למשחק, אחריו הלכנו למסעדה כשרה, השלמנו שם מניין, ובבוקר תפסנו טיסה. הייתה לנו טיסה מוקדמת, מסכן, בכוונה הזמנתי מוקדם".

"שכחנו שהיינו במונדיאל. חזרנו לארץ בלי חוויה אחת מהמשחק, וזה היה גמר מונדיאל עם שישה שערים. אבל לא חזרנו עם זה הביתה, לא אני, לא הוא, לא הבן דוד שלו. כי זה חומר שהוא רגעי, ומה שקרה לנו באומן זה נצחי. אני את החוויה הרוחנית שלי קיבלתי דווקא בקבר של הסבא־רבא של רבי נחמן, הבעל שם טוב, חוויה רוחנית פסיכית שאי־אפשר להסביר אותה. שלוש וחצי שעות של בכי".

אלוש מספר כי וויתר על הוליווד בשביל חגי ישראל. "אפילו הסוכנים שלי התרגלו. לפני כמה חודשים קיבלתי הצעה מדהימה לבוא לשחק בהוליווד, אבל סירבתי לזה, ולמה? כי הצילומים יצאו בול על תקופת החגים.. אני את החגים מבלה עם המשפחה ועם הילדים שלי, פה בארץ. אין קריירה בעולם שתזיז אותי מזה".

אלוש נשאל אודות החרדים שלא שומרים על ההנחיות. אתה איתם באמונה שזה הכל ביד השם?

"אל"ף, כן, מה שהבורא מחליט זה מה שיהיה. אבל אני גם לא מאמין לכל הסיקורים האלו בתקשורת, יש לך מושג כמה בתי כנסת נסגרו בחגים האלו? כל מה שאנחנו מקבלים בחדשות זה את הרע. אישית אני כן מאמין שצריך להישמר ולהקפיד. אני גם אוהב את זה. הניקיון הזה שמזכיר לנו להיות גם נקיים מאגו ומיצר רע. ומה זה המסכה? קודם כל שתוק, סתום את הפה. תחשוב לפני שאתה מדבר".