שיבוץ דתיים בגדודים המעורבים – יד המקרה?

העיתונאי רועי אהרוני מצביע על מגמה ברורה מצד המטה הכללי: שיבוץ קצינים דתיים דווקא, בחיל הגבולות המעורב

ערוץ 7 , כ"ח בתשרי תשפ"א

שיבוץ דתיים בגדודים המעורבים – יד המקרה?-ערוץ 7
סיום קורס קצינים
צילום: דובר צה"ל

העיתונאי רועי אהרוני תהה היום בפוסט שפרסם, מדוע טורחים בצה''ל לשבץ דווקא קצינים דתיים - בפיקוד הבכיר של חיל האיסוף והגבולות החדש, המאגד את הגדודים המעורבים.

"אתמול מינו מפקד לחיל הגנת הגבולות, החיל שתחתיו נמצאים ארבעת הגדודים המעורבים המפורסמים.

מלבד גדוד קרקל, שהיה הרבה לפני הקמת החיל וסופח אליו, יש בחיל הגנת הגבולות שלושה גדודים די חדשים: ברדלס, לביא הבקעה ואריות הירדן", כתב.

"עכשיו שימו לב מה משותף לשלושתם: מפקד גדוד "אריות הירדן" הוא גלעד שריקי, עם כיפה על הראש. מפקד גדוד "ברדלס" הוא אוהד מויאל, עם כיפה על הראש. מפקד גדוד "לביא הבקעה"הוא תום פרץ (בנו של השר רפי פרץ), עם כיפה על הראש. אגב, הוא החליף את המפקד הראשון של הגדוד, ניר דופט, בוגר מכינת עלי – גם הוא חובש כיפה".

הוא מוסיף "לא סתם אני מציין את מכינת בני דוד (עלי); הרב אלי סדן, ראש המכינה, סיפר בראיון לעיתון "בשבע" כי ניתנו לארבעה מבוגריו שתי ברירות: לפקד על גדודים מעורבים או לפרוש מהצבא. קשה שלא לראות את הדפוס, שמנסה לתת לגדודים הללו הכשר כיפתי, למרות שיש הסכמה בציונות הדתית מקיר לקיר שהגדודים הללו הם טעות - מבחינה מוסרית, הלכתית וצבאית.

אז אתמול מינו מפקד לכל החגיגה הזו – תא"ל עמית ימין. אתם כבר יודעים מה יש לו על הראש. כמובן, אין לי שום דבר נגד אף אחד מהשמות שהזכרתי. להפך - אני מעריץ כל מי שמקדיש את חייו לצה"ל. הטענות שלי הן נגד משבצי השיבוצים".

כזכור, בראיון לעיתון "בשבע" אמר הרב אלי סדן לעיתונאית עפרה לקס "כיום, לפי פקודת השירות המשותף, אי אפשר לכפות על קצין דתי שירות ביחידה מעורבת. אבל אפשר ללחוץ עליו בדרכים אחרות. הפקודה החדשה נוצלה לרעה מיד אחרי שעברה, הצבא טלפן לארבעה רבי־סרנים, כולם בוגרים שלנו שלא הגיעו להיות מג"דים, ואמר להם: אם אתה רוצה להיות מג"ד ולהפוך לסגן אלוף - תשרת בגדוד מעורב, ואז תוכל להמשיך לתפקיד נוסף.

שלושה קצינים עזבו את הצבא, והרביעי אמר אני בא. אני לא דן אף אחד. צריך להבין שלעזוב את הצבא שמונה שנים לפני גיל פנסיה, זה ניסיון לא פשוט". הרב סדן העיד אז, כי רוב הקצינים, שלושה מתוך ארבעה, בחרו לפרוש.