מבחני רבנות? גם אתה יכול

"אם אדם שעוזב את הצבא והולך לעבוד יכול עדיין להיות קצין במילואים, אז למה שמי שעוזב את הישיבה לא יהיה 'קצין' בתורה?"

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א | עודכן: 16:09

ישי שכטר
ישי שכטר
באדיבות המצולם

עבור רוב האנשים המילים 'עולם התורה' מקביל ל'עולם הישיבתי', אך ישנם בודדים שמנסים כבר שנים לשנות קונצנזוס זה. אחד האנשים האלו הוא הרב ישי שכטר.

"רוב האנשים מבלים מספר שנים מועט בישיבה" הוא מספר, "וכשהם יוצאים הם כביכול אוטומטית הופכים ל'בלעבתים'. למה? אם אדם שעוזב את הצבא והולך לעבוד יכול עדיין להיות קצין במילואים, אז למה שמי שעוזב את הישיבה לא יהיה 'קצין' בתורה?"

בכדי לקדם את המטרה הזו הקים הרב ישי את עמותת 'חי בהם' לפני 9 שנים, וחרט על דגלה את הסיסמה 'תורה לאנשים עובדים'. העמותה מציעה מגוון תכניות וימי עיון, וביניהם תכנית שמלווה קרייריסטים שמעוניינים לעשות מבחני רבנות במקביל לעבודה הקבועה שלהם.

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן

"מבחני הרבנות הם לא המטרה בעיני" אומר הרב שכטר, "המטרה היא שהאדם, והכוונה היא לכל אדם, ירגיש בן בית בתורה. המבחנים עצמם הם רק אבני דרך, סוג של קבלות בשטח. אם לפני שש שנים אנשים חשבו שאנחנו מדברים באוויר, היום אני בסך הכל צריך לספר להם על מוטי ודומיו".

מוטי הוא מוטי וייס, רואה חשבון בפיקוח על הבנקים בבנק ישראל, ומשתתף בתכנית העיון פסיקה והלכה של 'חי בהם'. אגב, הוא מוטי וייס רק לבינתיים, עד שהוא יסיים השנה את המבחן האחרון ויהפוך באופן רשמי לרב מוטי וייס...

"אבל זה ממש לא רק המבחני רבנות", מדגיש הרב שכטר, "אני יכול לתת לך דוגמה אחרת, על בוגר של התכנית בשם עופר, סמנכ"ל של חברת טכנולוגיה גדולה, שהגיע אלינו בלי הרבה רקע תורני".

"לפני כמה שנים עשינו יום עיון על שבת וטכנולוגיה, וביקשתי ממנו לתת סקירה קצרה בתחום. עופר דיבר עשר דקות בתחילת הערב, ונתן שם שיעור תורני ומקצועי שיכל לפתוח את הדעת לכל רב בישראל. זו המטרה, שכל אחד ירגיש בן בית בעולם התורה".

יום העיון
ללא

"תתארו לכם", מבקש הרב ישי ומספר על עוד תכנית של העמותה בשם 'תורה וחיים', "קבוצת שופטים, עורכי דין וכלכלנים היושבים עם בני ישיבה ות"ח ולומדים וחוקרים את יחס היהדות ל'פרי העץ המורעל בעולם המשפט'. תתארו לכם חוקרים וגנטיקאים שדנים בנעימות ובעומק עם רבנים על דנ"א ושיבוטים על פי התורה. רק תתארו לכם!".

הרב ממשיך לדבר ולפרט, וניכר כמה הנושא בדמו. אני לא בא לשכנע את המשוכנעים, הוא מצהיר שוב ושוב בניסוחים כאלו ואחרים, אני מנסה להגיע אל אותם אנשים שלא חשבו שהם יוכלו להיות חלק משמעותי בעולם התורה, ולפתוח להם הדלת, לנסות לסייע במה שאפשר, אבל בסוף לב הסיפור זה הם.
"מרשים לראות כיצד אנשים מצליחים להכניס יעדים כה משמעותיים בתוך עומס החיים".

"התורה תהיה הראשונה להרוויח מזה", מסכם הרב ישי שכטר, "כשאתה לוקח מישהו כמו עופר, עם הבנה עצומה בעולם האלקטרוניקה ומאפשר לו גישה לידע הנחוץ לו בהלכות שבת, 'הרווחת' שישים אחוז מהעבודה של הפוסק- המורכבות העצומה בחיבור בין התורה למציאות".

כדוגמה לדבר הוא מביא את הספר 'נשמת אברהם', שכתב פרופסור ר' אברהם סופר בשיתוף הרב שלמה זלמן אוירבעך. "בלי שלרב אוירבעך היה רופא איתו, הספר לא היה יכול להתממש. אבל בשביל להגיע למצב הזה, שבכל שדה ותחום יהיו לנו אנשי רוח ותורה, בשביל זה צריך לעבור שינוי פרדיגמה ולהיפטר ממושג ה'בלעבית' הישן".

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן