אסד ופוטין לדין על פשעי מלחמה?

ארגון Human Rights Watch קורא להעמיד את נשיאי סוריה ורוסיה לדין בגין פשעי מלחמה בעקבות ההפצצות על אזרחים באידליב.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשפ"א

אסד ופוטין לדין על פשעי מלחמה?-ערוץ 7
פוטין ואסד
צילום: רויטרס

תחת הכותרת "על הכוונת – החיים באידליב" פירסם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch דו"ח בן 167 עמודים בו הוא מאשים את נשיאי סוריה ורוסיה בפשעי מלחמה וקורא להעמיד אותם לדין.

הדו"ח הענק נוקב בשמותיהם של עשרה בכירים אזרחיים וצבאיים בסוריה וברוסיה, בהם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא סוריה בשאר אסד, כמו גם שרי ביטחון וגנרלים בכירים, כמי שעשויים להיות מעורבים בפשעי מלחמה ולעמוד לדין בגין נשיאת אחריות פיקודית.

ראשי ארגון זכויות האדם קובעים בדו"ח כי המתקפות הצבאיות במשך חודשים ארוכים שביצעו חילות האוויר של סוריה ורוסיה נגד יעדים אזרחיים בעיר אידליב בצפון מערב סוריה, שנחשבה כמעוז האחרון של המורדים נגד הנשיא אסד, מהווים פשעי מלחמה לכאורה ועשויים אף להגיע לכתבי אישום בגין פשעים נגד האנושות.

"הם ידעו היטב או היו צריכים לדעת על ההתעללויות ולא נקטו צעדים יעילים בכדי לעצור אותם או להעניש את האחראים", כתב ארגון Human Rights Watch בדו"ח שלו, שסקר את ההתקפות על מחוז אידליב בין אפריל 2019 למרץ 2020.

המתקפה הסורית שנתמכה על ידי הרוסים ונמשכה כמעט שנה, הרגה ופצעה אלפים ועקרה כמעט מיליון בני אדם מבתיהם. המתקפה נעצרה בחודש מרץ האחרון, כאשר טורקיה ורוסיה הסכימו על הפסקת אש. טורקיה היא התומכת העיקרית של המורדים הסורים בזמן שרוסיה תומכת בנשיא אסד.

מארגון Human Rights Watch נמסר כי במהלך המערכה הסורית בה כבשו כוחות השלטון של אסד עשרות כפרים ועיירות "פגעו עשרות תקיפות אוויר וקרקעיות בלתי חוקיות בבתי חולים, בבתי ספר ובשווקים, והרגו מאות אזרחים.

ההתקפות פגעו קשות בזכויות לבריאות, חינוך, מזון, מים ומקלטים, מה שגרם לעקירה המונית. ההתקפות הבלתי חוקיות החוזרות ונשנות נראות כחלק מאסטרטגיה צבאית מכוונת להשמדת תשתיות אזרחיות וגירוש האוכלוסייה, מה שמקל על ממשלת סוריה להשתלט על האזור מחדש", אמר קנת רוט, מנכ"ל ארגון Human Rights Watch.

הארגון תיעד 46 תקיפות אוויריות וקרקעיות, כולל שימוש בפצצות מצרר, שפגעו ישירות ביעדים אזרחיים בניגוד לחוקי המלחמה. בהפצצות נהרגו לפחות 224 אזרחים ונפצעו 561 על פי הדו"ח.