חוששים להידבק בטיסה? המחקר שירגיע

מחקר של משרד ההגנה האמריקאי מגלה כי מערכות האוורור במטוסים מסננות ביעילות חלקיקים העלולים להעביר נגיפים.

ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשפ"א

חוששים להידבק בטיסה? המחקר שירגיע-ערוץ 7
מטוסים
צילום: איסטוק

אנשים רבים חוששים לטוס בימים אלו בעקבות מגיפת הקורונה והסיכון להידבק במהלך הטיסה.

אלא שמחקר חדש של משרד ההגנה האמריקאי מרגיע במעט את החשש וקובע כי מערכות האוורור במטוסים מסננות בצורה יעילה במיוחד את חלקיקי האוויר העלולים לשאת נגיפים.

עם זאת, המחקר לא לקח בחשבון דרכים אחרות בהן אנשים עלולים להידבק בנגיף במהלך טיסה, בין היתר מאנשים שמשתעלים או נושמים ישירות עליהם, ממשטחים או ממקומות סגורים כמו תא השירותים במטוס.

לצורך המחקר השתמשו אנשי משרד ההגנה האמריקאי במטוסי בואינג 777-200 וכן 767-300 עמוסים בחיישנים שנועדו לדמות את ההשפעה של טיסת נוסעים מלאה. בובה לבושה במסיכה כירורגית דימתה נוסע שנדבק בנגיף נשימתי ומשתעל לאורך הטיסה כאשר הוא פולט חלקיקי נגיפים.

הצוות השתמש במערכות עיקוב אחר אירוסול פלואורסצנטי כדי לראות לאן נעלמו החלקיקים שנפלטו מ"הנוסע המשתעל", וגילו כי הם נשאבו במהירות אל תוך מערכות האוורור. על פי החוקרים "לא סביר להניח שהחלקיקים הנגועים יזהמו משטחים סמוכים או יועברו לאזורי הנשימה של אנשים שישבו בסמוך לנוסע המשתעל".

הם הוסיפו עוד כי "הבדיקה הניחה כי חבישת המסיכות היא רציפה, וכי מספר האנשים הנגועים נמוך. זיהום משטחים שלא בעזרת ארוסוליים, כמו לדוגמא בעזרת טיפות גדולות או זיהום מצואה, סביר יותר בשירותים ובאזורים נפוצים אחרים במטוס ואינו נבדק כאן.

הבדיקה גם לא כללה תנועה משמעותית בכל המטוס או בשדה התעופה או בטרקלין, שם שיעורי חילוף האוויר והיחסים הבין אישיים משתנים", הוסיפו החוקרים.

דיווחים שונים בחודשים האחרונים מצאו כי אנשים נדבקו בווירוס הקורונה במהלך טיסות כאשר הסירו ככל הנראה את המסיכות על מנת להשתמש בשירותים. גם מדענים שחקרו את הסיכוי להידבק בנגיף במהלך טיסה מצאו כי הסיכויים לכך נמוכים במיוחד.