נתניהו: הסגר עובד, יוצאים בזהירות

ראש הממשלה נתניהו מוסר הודעה לציבור לקראת הסרת הסגר. "ההחלטה להנהיג סגר הייתה נכונה, אני שמח שהתעקשתי עליה. הסגר הזה עובד"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשפ"א | עודכן: 21:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים הערב (מוצאי שבת) מסיבת עיתונאים בנוגע לשלב הראשון של ההקלות אחרי הסגר.

"ההחלטה להטיל את הסגר הייתה נכונה, אני שמח שהתעקשתי עליה", אמר נתניהו. "אנו יוצאים הפעם בזהירות ויוצאים לפי מתווה שנקבע לפי מומחי הבריאות במשרד הבריאות. יש מתווה והלכנו אליו בכל נקודה ונקודה, גם בכל מה שקשור לציבור החרדי בערים האדומות. בדיוק מה שנקבע. לא הסכמתי לשום שינוי ולשום ויתור".

"אני אכנס את קבינט הקורונה מחר או מחרתיים ונחליט על ההמשך, אבל חשוב לשמור על הכללים", הוסיף נתניהו. "אם כולנו נשמור על הכללים זה יעבוד. אם נראה שזה לא עובד ואנו חוזרים חזרה, בלית ברירה נחזור להדק את ההגבלות".

"לגבי הערים האדומות, קיבלנו את ההמלצה של צוות המומחים במשרד הבריאות. אני קורא לציבור החרדי לשמור על ההנחיות. התורה מקדשת את החיים. צריך לשמור על החיים והבריאות. הבריאות קודמת לכלכלה. אני אשמור על הכללים לפי מה שהחוק מאפשר. אני יודע שזו משימה קשה. נשמור על כתר סביב הערים הללו. אני רוצה לראות ערים אדומות הופכות לירוקות. אני לא רוצה לראות את התחלואה בערים האדומות זולגת לשאר האוכלוסייה".

בתגובה לקריאת הרב חיים קניבסקי לפתיחת תלמודי התורה אמר: "אני קורא לציבור החרדי ולמנהיגיו לא לעשות את זה. הלכנו בהתאם להמלצת צוות הבריאות לפתוח את הגנים. בפירוש אמרו שלא צריך לפתוח מעבר לזה". נתניהו נשאל אם תתבצע אכיפה, "יש לנו מספר מוגבל של שוטרים ופקחים - ואנחנו נפעיל אותם. אין אפשרות לשלוח שוטר לכל פינת רחוב בכל עיר וכל סמטה".

"אני לא רוצה לראות אירועי אלימות", הוסיף נתניהו. "אני מכבד את עולם התורה, אבל גם מכבד את הבריאות של אזרחי ישראל. אני פונה לשכל הישר וללב החם של כל האנשים - חילונים וחרדים כאחד. אנו לא יכולים לרמות את הנגיף. אם נצליח זה תלוי בכם".

הממונה על הקורונה פרופ' רוני גמזו קיים מוקדם יותר תדרוך לקראת הסרת הסגר מחר. "תודה לעם ישראל שעמד במשך ארבעה שבועות במגבלות קשות, וכל זה בתקופה של חגים. בעת הזו אני גאה להיות ישראלי. אך שימו לב - זוהי לא יציאה לשגרה, אלא הקלות. תתאפקו ממפגשים חברתיים ותקפידו על מגבלת ה-10 בפנים וה-20 בחוץ".

"מסיבות טבע, התקהלויות וחתונות הם אסורים ויחזירו אותנו מהר אחורה אם לא נקפיד. הרבה מאיתנו מובטלים, בבתי החולים 700 חולים קשים. יש ערים שהצליחו להפחית את התחלואה והגיעו לצבעים ירוק וכתום - אבל הם עדיין עם גרעיני תחלואה שעלולים להתפרץ. מבקש להיבדק יותר".

"ההחלטה על פתיחת הגנים בערים האדומות לא הייתה פוליטית - היא התקבלה בראייה מפוקחת", אמר.

גמזו תקף את הוראת הרב חיים קנייבסקי, "פתיחת בתי ספר ותלמודי תורה - לא מאושרת, מסוכנת ומנוגדת לחוק". עם זאת אמר "בערים האדומות הירידה מרשימה, אני רוצה להגיד כל הכבוד למגזר החרדי. אם תמשיך המגמה החיובית הזו - חלקן יהפוך תוך ימים לכתומות".

משרד הבריאות עדכן בצאת השבת כי אתמול אובחנו 1,469 נדבקים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 4.5%. לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול נערכו 34,640 בדיקות קורונה.

מהנתונים עולה כי מאז כניסת השבת נפטרו 26 ישראלים שנדבקו בקורונה. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 689, בעוד מספר החולים שמחוברים למכונת הנשמה עומד על 238. מדובר בירידה במספר החולים שמצבם קשה ובמספר המונשמים.

מאז חצות אובחנו עוד 313 נדבקים חדשים. מספר הנפטרים מפרוץ המגפה עומד על 2,167. מספר החולים הפעילים עומד על 35,212.