ישראל ובחריין יחתמו על כינון היחסים באופן רשמי

נציגי המדינות יחתמו על הצהרה משותפת במנאמה בירת בחריין בתום יום דיונים בין בכירים ישראלים ובחריינים על שיתופי פעולה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ט בתשרי תשפ"א

בחריין
בחריין
צילום: איסטוק

ישראל ובחריין יחתמו מחר (ראשון) במלון ריץ' קרלטון במנאמה על הודעה משותפת לכינון יחסים דיפלומטיים רשמיים.

החתימה תתקיים בתום יום דיונים מיוחד שייערך בבחריין בו ייקחו חלק לצד משלחת מקומית גם משלחות מישראל, מארה"ב.

בראש המשלחת האמריקנית, שתיווכה במגעים לכינון היחסים באופן רשמי יעמדו שר האוצר האמריקני סטיבן מנוצ'ין ושליח הבית הלבן למזרח התיכון אבי ברקוביץ'.

בראש הישראלית עומד ראש המל"ל מאיר בן שבת יחד עם מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז וממלא מקום משרד ראש הממשלה רונן פרץ.

השיחות שיתקיימו לפני החתימה הרשמית, יעסקו מעבר ליחסים גם בשיתופי פעולה, בפתיחת נציגות ישראלית בבחריין ונציגות דומה בחריינית בישראל ובנושאים נוספים.

ביום חמישי אישרה מליאת הכנסת את הסכם השלום ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות. 80 חברי כנסת תמכו בהסכם. 13 חברי כנסת מהרשימה המשותפת התנגדו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם לפני ההצבעה ואמר, "ישראל בראשותי תמשיך לפעול להרחבת השלום ואני מאמין שמדינות נוספות יתווספו בעזרת השם ואני מקווה ככל שהדבר ניתן נעשה ונצליח".

"ראיתי ח"כים שהצביעו בהתלהבות למען הסכם אוסלו והם לא מצביעים עכשיו. הם כנראה יודעים את ההבדל בין שלום פיקטיבי לשלום הזה. מי שמתנגד לשלום עם האמירויות - מתנגד בעצם לשלום''.

נתניהו סיפר מקצת מאחורי הקלעים של הסכם השלום עם האמירויות, ''השלום לא נפל עלינו ככה סתם מהשמיים, אלא תוצאה של משנה סדורה ודרך עקבית שאני מקדם 25 שנים.

"הייתה לנו הקפאת יחסים עם אחת המדינות באזור שדיברנו עליהן היום - קיטוע במערכת יחסים חשובה. שנים לא היה קשר וזה השתנה ביום אחד - כשעבדכם הלך לנאום בקונגרס. קיבלתי שם מסרים חזקים שאם אתייצב בעוצמה נגד איראן הם יתייצבו איתי", אמר.