שבח שטרן
שבח שטרן יוני קמפינסקי

לראשונה מאז הקמת המוסדות הלאומיים לפני יותר ממאה שנה הוקמה קואליציית ימין במוסדות הלאומיים.

המוסדות הציוניים כוללים את הסוכנות היהודית, קק"ל, ההסתדרות הציונית וקרן היסוד. ארגונים אלו מובילים פעילות ענפה בחברה הישראלית ובקהילות היהודיות בעולם ומנהלים תקציביים של מיליארדי שקלים של העם היהודי לדורותיו.

במהלך השנה האחרונה הובילה תנועת מלוכדים בראשות שבח שטרן, דוד צביאל וישי מרלינג מו"מ יחד עם הח"כים מיקי זוהר ועמית הלוי להשגת הרוב הימני בתוך המוסדות להקמת קואליציית ימין.

במלוכדים גיבשו קואליציה פנים-ליכודית בשיתוף עשרות פעילי ליכוד לאומיים שהובילה בסופו של דבר לחתימת הסכם היסטורי ביום שישי האחרון עליו חתמו כלל מפלגות הימין. בין המפלגות שחתמו: הליכוד, המזרחי, ש"ס, ארץ הקודש (התנועה בארה"ב של יהדות התורה) וישראל ביתנו.

המשמעויות של ההסכם כוללות איוש התפקידים הבכירים בארגון על ידי המפלגות הימניות ותקצוב מטרות לאומיות שונות - בשונה מההתנהלות עד היום.

ראשית, קק"ל תועבר לידי הליכוד ובהסכם שגובש צפוי חבר הכנסת חיים כץ לכהן כיו"ר קק"ל בעוד כשנתיים למשך שלוש שנים.

שנית, יוקם אזור יו"ש בקק"ל בנוסף לאזורים הנוספים שקיימים בארץ. עד היום יו"ש לא היתה קיימת בחלוקה האזורית של המחוזות בקק"ל. כמו כן ועדת הכספים של קק"ל תהיה בידי הליכוד.

יו״ר מלוכדים, שבח שטרן מסר "כבר בתחילת הדרך הצבנו מספר מטרות במעורבות שלנו במערכת הבחירות הזאת ואנחנו שמחים שעמדנו בכך. אני מודה לחברי הכנסת מיקי זוהר וחיים כ״ץ, שותפינו למהלך ההיסטורי ולחבריי מארגון מלוכדים והפעילים הרבים שתמכו בנו".

הקונגרס הציוני העולמי הל״ח צפוי להתכנס ביום שלישי הקרוב לאישור ההסכם.