ועדת איתור פרקליט המדינה יוצאת לדרך

נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ נכנע בפני קביעתו של היועץ המשפטי לממשלה, והסכים לאפשר לוועדה להתחיל לפעול.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ
הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה הקבוע תחל בעבודתה לאחר שנציב שירות המדינה, הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, הודיע כי הוא מסיר את התנגדותו למהלך.

הרשקוביץ שינה את עמדתו בעקבות פניית היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, אשר שיגר לו מכתב ובו קבע כי משפטית הוא איננו מוסמך למנוע את מינוי הוועדה.

במכתבו ציין הרשקוביץ כי בשלב זה הוא מאשר רק את פתיחת הליכי האיתור המוקדמים, אולם אם סוגיית מינוי מנכ"ל משרד המשפטים לא תיפתר עד מועד תחילת פעולת הוועדה עצמה הוא יאפשר באופן חריג את מינוי ממלאת מקום מנכ"ל משרד המשפטים כחברה בוועדה.

מנדלבליט כתב להרשקוביץ כי החששות אותם העלה במכתבו בקשר להקמת ועדת האיתור והקשיים שמתעוררים במצב החריג שנוצר בו הממשלה נמנעת מלמנות מנכ״ל קבוע למשרד המשפטים, אינם מתקרבים כדי הקושי המהותי הגלום בכך שמשרת פרקליט המדינה תמשיך שלא להיות מאוישת למשך זמן בלתי ידוע.

"אין כל מניעה כי ממלאת מקום מנכ״ל משרד המשפטים, עו"ד סיגל יעקבי, תשמש חברה בוועדת האיתור למשרת פרקליט המדינה. אין מקום ואין אפשרות כי נציבות שירות המדינה תמנע את הקמת הוועדה, מקום בו התמלאו התנאים הפורמליים לכך וקיימת חשיבות ציבורית רבה לכך שהוועדה תוקם בהקדם לשם מינויו של תפקיד מרכזי וחשוב זה במערכת אכיפת החוק במדינת ישראל", הבהיר מנדלבליט.

הוא ציין שהוא "סמוך ובטוח, כי נציב שירות המדינה יסייע לקדם את מינוי הוועדה לבחירת פרקליט המדינה מתוקף אחריותו המשותפת למינוי הכה חשוב לשלטון החוק במדינת ישראל, וזאת בחלוף כעשרה חודשים בהם לא מכהן בתפקיד פרקליט מדינה קבוע".

שר המשפטים אבי ניסנקורן בירך על ההחלטה וצייץ, "אני מברך על החלטת נציב שירות המדינה להתניע את הליכי האיתור למינוי פרקליט המדינה. זו ההחלטה הנכונה והמתבקשת לטובת אזרחי ישראל ולתפקודה התקין של מערכת אכיפת החוק".

"אני בטוח שוועדת האיתור תעבוד באופן מקצועי ונטול פניות, ותמליץ על האדם הראוי ביותר לתפקיד", הוסיף ניסנקורן.

מכתבו של הרשקוביץ
צילום מסך