האוניברסיטה העברית: יותר סטודנטים עיוורים ולקויי ראייה

מרבית הסטודנטים המבקשים סיוע עקב פגיעה בראיה ילמדו במדעי הרוח והחברה, אחד מהם מגיע מארה"ב וילמד בביה"ס לתלמידי חו"ל.

ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: פלאש 90

נתונים חדשים של דיקנט הסטודנטים באוניברסיטת העברית בירושלים חושפים כי חלה השנה עלייה במספר הסטודנטים לקויי הראייה והעיוורים שנרשמו לקבלת סיוע ושירות, מתואר ראשון והלאה.

השנה ילמדו 76 סטודנטים לקויי ראייה ועיוורים באוניברסיטה - 63 מתוכם יהודים וו-13 לא-יהודים. על פי דיקנט הסטודנטים, הצפי הוא שבמהלך השנה ייתכנו שינויים והמספר יעמוד על לפחות 80 סטודנטים.

בתוכניות קדם אקדמיות תשפ"א (כולל במכינה ושירות לאומי) ילמדו עוד כ-60 סטודנטים עם קשיי ראייה (136-140 בסה"כ).

לשם השוואה, בשנת הלימודים הקודמת פנו 73 סטודנטים לקויי ראיה ועיוורים לקבלת שירות מדיקנט הסטודנטים באוניברסיטה, ו-59 סטודנטים עיוורים ולקויי ראייה שלומדים בתוכניות קדם אקדמיות (בסה"כ 132).

על אף הקשיים שעמדו בפני הסטודנטים לקויי הראייה והעיוורים בעקבות משבר הקורונה, בשנת הלימודים תש"פ לא נרשמה כלל נשירה מהלימודים.

מבין 76 הסטודנטים שילמדו השנה לתארים באוניברסיטה, שהינם לקויי הראייה ועיוורים, ישנו תלמיד אחד המגיע מארה"ב לביה"ס לתלמידי חו"ל וסטודנט פוסט דוקטורט בפקולטה לרפואה.

מרביתם (42) ילמדו בחוגים שונים בפקולטה למדעי הרוח (כולל בביה"ס לחינוך), 16 בפקולטה למדעי החברה, 7 בפקולטה למדעי הטבע ומדעים מדויקים, 5 בביה"ס לעבודה סוציאלית, 3 בפקולטה למשפטים, 1 במחלקה לפסיכולוגיה, 1 בביה"ס לריפוי בעיסוק וסטודנט אחד נוסף, כאמור, בביה"ס לתלמידי חו"ל.

ד"ר משה עובד, מנהל המרכז לעיוור בדיקנט הסטודנטים, מסר "עמדנו במשימה של העברת הסטודנטים לקויי הראייה והעיוורים לעבודה בזום הכוללת - השאלת ציוד עזר ממוחשב לבתי הסטודנטים, הדרכת הסטודנטים בשימוש בזום, הדרכת מורי המכינה והמקריאים ומורי העזר. היקף הפעילות בכל הפרויקטים שאנו מפעילים לא קטן בתקופת הקורונה".

לדבריו, "הצלחנו לשכנע את משרדי הממשלה ואת המוסד לביטוח לאומי בחשיבות השירות לאוכלוסייה לה אנחנו מסייעים. ראוי לציין כי בהיות מרכז הלמידה שלנו הראשון בארץ שהוקם כמרכז תמיכה לסטודנטים בעלי מוגבלות, הוקמו בעקבותיו מרכזי תמיכה נוספים לבעלי מוגבלויות, בעיקר לקויי למידה, כבדי שמיעה ועוד. כלומר, לטיפול של האוניברסיטה העברית בסטודנטים עיוורים הייתה השפעה רוחבית ועצומה על מגוון מוסדות אחרים".

עוד מציין ד"ר עובד כי הם מקווים לסיים בשנה"ל הקרובה את הרחבת מרכז הלמידה לעיוור בדיקנט הסטודנטים, כולל גיוס משאבים לצייד את המקום המחודש בציוד עזר ממוחשב לעיוורים. כמו כן, יש כוונה לבנות תכנית ולגייס משאבים לטובת הפגת בדידותם של הסטודנטים ותלמידי מכינה העיוורים ולקויי הראיה.

"יש לזכור כי המרכז הקיים משרת את הסטודנטים באוני' העברית כבר משנת 1996. בנית ההרחבה תשפר מאוד את השרות הניתן על ידינו וללא ספק תוביל להגדלה במספר הפונים ללמוד במוסדנו. המרכז לעיוור הוא המרכז האקדמי המוביל בארץ בסיוע לסטודנטים המתמודדים עם לקויות למידה, ויש הטוענים שהוא אף המוסד האקדמי המוביל בעולם. המרכז מהווה מגנט המושך תלמידים רבים מכל רחבי הארץ המתמודדים עם לקויות ראיה, גם ובמיוחד בתקופת הקורונה", ציין ד"ר עובד.