הרב פירון: לפתוח את מערכת החינוך

הרב פירון הסביר כי במידה ולא ניתן לאכוף את פתיחת מוסדות החינוך החרדיים יש לפתוח את כלל מערכת החינוך תחת אמצעי הגנה מקצועיים

בן שאול , ל' בתשרי תשפ"א

הרב שי פירון
הרב שי פירון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

על רקע פתיחתם של חלק ממוסדות הלימוד החרדיים שלא כחוק, טען הבוקר (א') שר החינוך לשעבר הרב שי פירון בראיון ל'גלי צה"ל', כי המצב שבו חלק מילדי ישראל הולך ללמוד וחלק מאותם גילאים נשאר בבית - הוא בלתי נסבל.

"אנחנו נמצאים במצב שבו השסעים בחברה הישראלית הקיימים מזה שנים ללא קשר לקורונה צפים כלפי מעלה ומוצגים לנו מול העיניים. הקורונה יצרה סתימה בצנרת הרקובה והכל צף כלפי מעלה. הקורונה לא חידשה דבר. הוא רק גילתה את החבוי", אמר.

בדבריו טען כי החברה הישראלית מתקשה להבין את ההיגיון החרדי משום שאיננה מכירה את המשמעויות הנגזרות מהיעדר לימוד תורה עבור נוער חרדי. הוא הרחיב אודות ה'חילון התרבותי' העלול לעבור על חלקים בציבור החרדי בעקבות סגירת מוסדות הלימוד במהלך חצי השנה האחרונה וציטט בכיר בהנהגה החרדית שטען בפניו כי השפעות הקורונה הרוחניות עלולות להיות גדולות מהשפעות השואה.

"זו נקודת המוצא העומדת בפני רבנים רבים במגזר החרדי", אמר. "הסוגיה הבוערת הזו אף יוצרת חילוקי דעות בתוך ההנהגה החרדית סביב ההתמודדות של שמירת הגוף מול שמירת הנפש", סיפר.

שר החינוך לשעבר טען כי אם המדינה אינה מסוגלת טכנית לאכוף את סגירת מוסדות הלימוד בריכוזים החרדיים עליה להוביל לפתיחה רוחבית של מערכת החינוך הכללית תחת אמצעי הגנה מקצועיים.

"זוכר שפעם היה לנו דבר כזה 'אולמות אירועים'? יש כל כך הרבה חללים סגורים ופתוחים ברחבי המדינה ואפשר לפתוח את מערכת החינוך הכללית תחת פרמטרים ברורים. אם אי אפשר לאכוף את ההנחיה בקרב המוסדות החרדיים - צריך לפתוח לכולם. אסור שיהיה מצב של איפה ואיפה ולא משנה הסיבה".

הרב פירון הבהיר כי האחריות לפיתרון הקונפליקט החברתי החריף אינה מוטלת על שר החינוך, הבריאות, פרויקטור גמזו או שרי ממשלה אלא אך ורק על כתיפיו של ראש הממשלה.

"השנאה הנוצרת בעקבות ההפרה בתלמודי התורה היא אך ורק על אחריות ראש הממשלה", אמר.