ראש המל"ל מאיר בן שבת: נרגשים בדרך לבחריין

מאיר בן שבת מסר הצהרה לפני יציאת המשלחת הישראלית לבחריין למספר שעות שבשיאן יוכרז באופן רשמי השלום בין המדינות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

המשלחת הישראלית לחתימה על הצהרת השלום עם בחריין המריאה לפני הצהריים (ראשון) מנמל התעופה בן גוריון.

טרם המראת המשלחת אמר ראש המל"ל והיועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת, העומד בראשה, "אני נרגש וגאה לעמוד בראש המשלחת הישראלית שיוצאת היום לשיחות בבחריין".

"אנו יוצאים לשיחות כדי לתרגם לתכניות מעשיות ולסיכומים קונקרטיים את הצהרת השלום עליה חתמו במדשאת הבית הלבן נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושר החוץ הבחרייני מטעמו של מלך בחריין חמד בן עיסא אל-ח'ליפה", הוסיף בן שבת.

לדבריו, "נקיים היום דיונים בצוותים מקצועיים ובקבוצות עבודה בשורה ארוכה של נושאים: פיננסים והשקעות, מסחר וכלכלה, תיירות, תעופה, תקשורת, תרבות, מדע, טכנולוגיה, חקלאות ונושאים נוספים. אנחנו נרגשים, וביחד נישא תפילה שתוליכנו לשלום ותגיענו למחוז חפצנו לחיים טובים ולשלום".

הערב יחתמו ישראל ובחריין במלון ריץ' קרלטון במנאמה על הצהרה משותפת על כינון יחסים דיפלומטיים רשמיים ושלום בין המדינות.

גורם מדיני אמר לקראת יציאת המשלחת כי "ההצהרה תגדיר את יחסי המדינות ותאפשר התקדמות במגוון נושאים ביניהם פתיחת נציגויות רשמיות".

לדבריו, "בשבועות האחרונים מאז החתימה בוושינגטון יש הרבה מאוד דיונים עם הבחריינים והגענו לשורה של הסכמים שהם הבסיס ליחסים בנושאים אזרחיים, דיפלומטיים, תקשורת וגם חקלאות".

יחד עם המשלחת הישראלית יגיעו שבעה ממנכ"לי משרד הממשלה שינהלו את השיחות כל אחד בתחומו. הממשל בבחריין דאג שלכל אחד מהם יוצמד מקבילו המקומי, במטרה לקדם את השיח המשותף ולצידו שיתופי פעולה מעשיים.

הגורם המדיני מציין כי המעורבות האמריקנית שהובילה להסכם, כולל הגעה של שני בכירים בממשל בתקופה סמוכה לבחירות, מראה את החשיבות של החתירה לשלום. "אנחנו מעריכים מאוד את המעורבות האמריקנית, שסייעה לנו להפוך יחסים של למעלה מ-20 שנים שהיו שקטים עם בחריין, ליחסים דיפלומטיים גלויים ואנחנו מאמינים שזה הסכם שטומן בחובו הזדמנויות רבות".

לשאלה מדוע לא נחתם הסכם של ממש אלא רק הצהרה בין המדינות עונה הגורם. "זה הנוהל הבחרייני לקיום יחסים עם מדינות. אין לנו מצב מלחמה עם בחריין, אין כאן עניין של הסכם שלום אלא כך הם מכוננים יחסים עם מדינות שלא היו להם יחסים לפני כן. יש הסכמים שהם כוננו לאחרונה עם מדינות ונחתמו בדיוק באותו אופן. מרגע שהמסמך ייחתם יתקיימו באופן רשמי היחסים הדיפלומטיים בינינו לבין בחריין".

לדברי הגורם שני תהליכים שכבר החלו הם הטיפול בתיירות ישראלית לבחריין וצעדים לבחינת פתיחת שגרירות.

"אנחנו עובדים על הסכמי אשרות. זה לא יקרה באופן מיידי אך ההערכה שלנו שעד סוף שנת 2020 תתאפשר נסיעה של ישראלים לבחריין", הוא מסכם.