הסוף לעושק הקשישים בישראל?

בישיבת הממשלה אושרה תכנית הרפורמה הצפויה לחסוך כחצי מיליארד ש״ח לקשישים בישראל ולפגוע בחברות העוסקות בעושק קשישים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

הסוף לעושק הקשישים בישראל?-ערוץ 7
מירב כהן ובני גנץ במשרד לאזרחים ותיקים
צילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

ממשלת ישראל אישרה היום (ראשון) החלטה העוסקת ברפורמה למיגור עושק קשישים, אותה הובילו שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ והשרה לשוויון חברתי וגמלאים מירב כהן.

התכנית כוללת חבילת חקיקה שעיקריה הם: פגיעה ו/או ניצול של קשישים תהווה הפרה בנסיבות מחמירות בגינה ניתן יהיה להטיל עיצום כספי מוגדל. בחינה של הטלת אחריות אישית על העומד בראש חברה שעושקת קשישים או על מחזיק במשרה ניהולית בחברה כאמור, ולא רק על החברה עצמה.

עוד נקבע כי חברות אשראי יחויבו להפסיק סליקה לעסק שהוגדר כעושק קשישים, ואם הכסף הועבר לחברת האשראי וטרם עבר לעסק – הוא יחזור ללקוח הנפגע. כמו כן, תיבחן אפשרות להטיל עיצומים כספיים על חברת אשראי שלא תעצור סליקה של חברות שעושקות קשישים.

יופסקו תיקי הוצאה לפועל שנפתחו ע"י חברות עושק נגד הקשישים הנעשקים. כלומר, אם חברה איימה ופתחה הליך הוצאה לפועל נגד הקשיש הנעקץ, התהליך יופסק עם הימצאה של החברה כחברת עושק, לא ייפתחו תיקים חדשים וייסגרו הקיימים. בנוסף, חברות שיקבעו יחוייבו להקליט ולמסור את כל שיחותיהן עם הצרכנים.

התכנית כוללת גם חקיקה של סמכויות לרשות להגנת הצרכן, לרבות סמכות לחפש ולתפוס חומר מחשב מהחברות העושקות לצורכי חקירה. כמו כן ייקבע כי שפת החוזים תהיה בשפת עסקת המכירה ויוקם מאגר ממשלתי אשר ביחס לכל מי שיירשם בו, יאסרו שיחות שיווק טלפוניות על פי חוק (מאגר "אל תתקשרו אליי").

במסגרת הרפורמה המשרד לשוויון חברתי וגמלאים יעסיק סטודנטים במלגה במטרה ללוות ולסייע לקשישים בעוולות צרכניות. מאחורי מהלך זה עומדים מאות סיפורים של קשישים שנעשקו והפסידו מאות אלפי שקלים. הרפורמה נועדה למגר תופעה נפסדת זו.

לדברי שר הכלכלה והתעשייה, חבר הכנסת עמיר פרץ: "עושק הקשישים הפך למגיפה, ממנה סובלים אלפי קשישים מדי שנה, וזאת כשהחוק הקיים איפשר לעבריינים לחמוק מעונש והשאיר את הקשישים חסרי אונים ולפעמים גם חסרי כל. אישור החוק היום בממשלה, ישים לזה סוף. כל מי שינסה לעשוק קשישים ישלם על זה בחומרה. מגפת הקורונה, גזרה על קשישים בדידות וריחוק חברתי, אבל לא את ההגנה שלנו כמדינה מפני אותם עבריינים"

השרה לשוויון חברתי וגמלאים, חברת הכנסת מירב כהן הוסיפה "אחרי שנים של מאבק בעושק הקשישים וטיפול באינספור מקרים קשים ביותר, אנחנו מביאים לאישור הממשלה רפורמה מקיפה שתוביל לכך שמי שעושק קשישים ישלם מחיר כבד. הגיע הזמן לחסל את תעשיית הניצול המזעזעת הזו. זו החלטת ממשלה מאד חשובה ועבורי באופן אישי גם מאד מרגשת. המלחמה בעושק הקשישים זה נושא שאני עוסקת בו כבר שנים וכל מקרה ומקרה שטיפלנו בו נחקק בליבי. מאחורי כל סעיף בהחלטה הזו עומדים שמות ופרצופים של אנשים שפגשתי ונפגעו מתעשיית הניצול הנוראית הזו. ההחלטה הזו נכתבה עבורם. יש לפנינו עוד מלאכה רבה כי בסופו של דבר ההחלטות והחוקים צריכים להיאכף, ובדיוק בשביל זה אני כאן, כי חייבים לייצר הרתעה. אני רצה להודות מכל הלב לשר עמיר פרץ על שיתוף הפעולה הזה. רק בזכות שיתוף הפעולה בינינו הרפרומה הזו יוצאת לפועל."

שר הביטחון ויו״ר כחול לבן בני גנץ ברך את השרה כהן והשר פרץ, "על הובלת רפורמה משמעותית ומקיפה בנושא חשוב כל כך. גוש כחול לבן ימשיכו לדאוג לאוכלוסיית הקשישים במיוחד בימים מאתגרים אלו וגם בעתיד, וכך גם לחברה הישראלית כולה״.