מדוע לא הגיבה ישראל לירי הרקטה?

על רקע המו"מ עם קטאר וחמאס להעברת מאה מיליון דולר לרצועה בישראל מעדיפים שלא לשתף פעולה עם הניסיונות לחימום הגזרה. פרשנות

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

מדוע לא הגיבה ישראל לירי הרקטה?-ערוץ 7
עזה
צילום: ISTOCK

גם בשעה זו בצה"ל לא יודעים לומר בוודאות מי ירה את הרקטה בליל שבת לעבר הישוב נתיב העשרה שבעוטף עזה.

אולם, ההערכה בצבא מדברת ששוב היתה זו ידו של הג'יהאד האיסלמי כמו בירי לפני שבועיים לעבר כרם שלום.

בניגוד למקובל עד היום, צה"ל לא הגיב לירי והסיבה לדברי גורמי ביטחון היא העיתוי "לא נשחק לידיו של החמאס ולא ניתן לו לקבוע את סדר היום", אומרים הגורמים.

אולם ברקע ישנם גורמים נוספים לכך שישנם פה ושם שיגורים וישראל נמנעת לפי שעה מלתקוף בחזרה ובעצמה.

ביום שלישי האחרון ניהלו ראש המוסד יוסי כהן ומתאם פעולות הממשלה בשטחי יו"ש האלוף היוצא כאמיל אבו רוקון מגעים עם אישים בכירים בקטאר. בין יתר הנושאים שבהם עסקו הצדדים (בתיווך אמריקני) היה נושא ההתחייבות הקטארית להעביר 100 מיליון דולר לחצי שנה, האצת פיתוח פרויקטים אזרחיים כמו חשמל, מים ביוב וכן יציאת פועלים עזתים לעבודה בישראל.

ישראל התנתה תנאי נוסף והחלטי: מידע על השבויים והנעדרים בעזה. בחמאס מסרבים לעמוד בתנאי זה והבהירו כי הם דוחים את הדרישה.

אולם, בישראל לא מעוניינים רק בהעברת הכסף כאמצעי לקנות שקט מחמאס אלא בתוכנית מקיפה לשיפור המצב ההומניטארי ולכן נותנים עוד צ'אנס למשא ומתן עם חמאס לפי שתישקל תגובה עוצמתית לירי.

גם החמאס לא מעוניין כרגע בסבב לחימה ומי שיורה הוא הג'יהאד, אך בפיקוד הדרום שוקדים היטב על תוכניות לימי קרב ואולי מעבר לזה. כדוגמא לכך אומרים בצה"ל שרק בשבוע שעבר התקיים אימון משמעותי תחת הכותרת 'אש להמונים' על הפעלת מערך האש בגיזרה. "כל אימון כזה מקרב אותנו יותר ויותר למוכנות לעימות עם עזה באם נדרש לו", מסבירים שם.

בתוך מספר שבועות נדע לאן פנינו. לחורף שקט ורווי משקעים, או חורף עם אש בדרום, התוכניות המשופרות של הצבא.