רותם סלע
רותם סלעצילום: מרים צחי

סתימת פיות: חברת פייסבוק הסירה את אפשרות הקידום הממומן בפייסבוק של הוצאת הספרים הימנית-שמרנית 'שיבולת'.

"ביום שבת קיבלנו הודעה לקונית בחשבון העסקי של פייסבוק, כי החברה החליטה לסגור באופן חד צדדי ללא הסבר או התראה את חשבון הפרסום של שיבולת", נמסר מהוצאת הספרים.

לטענת 'שיבולת', הפייסבוק הוא האפיק המרכזי דרכו ההוצאה פונה לציבור הלקוחות שלה והיא השקיעה מאות אלפי שקלים ביצירת נכסים, קהלים ותכנים האמורים לשמש אותה.

רותם סלע, מנכ"ל הוצאת הספרים, אמר בשיחה עם ערוץ 7 כי פייסבוק אפילו לא טרחו להסביר להם מדוע הוסר דף הפרסום. "הם לא הסבירו, הם פשוט מפנים אותך לכללי הפרסום - מסמך כללי לגמרי".

בנוסף, "הם עשו את זה ללא התראה, ללא מתן סיבה וכעת לאחר שבקשנו לערער הם טוענים שזה יכול לקחת זמן רב בגלל הקורונה. לנו זה פחות יעזור אם עוד שבועיים הם יתחרטו, כי נכון להרגע מתנהל קמפיין שבפייסבוק הושקעו בו בשבועיים האחרונים (ממתי שהוא התחיל) עשרות אלפי שקלים, לאחר שבשנה האחרונה על רקע הקורונה הושקעו מאות אלפי שקלים".

"הכסף הזה אמור היה לייצר לנו קהלים ונכסים שיעשה בהם שימוש עכשיו בכדי להמיר אלפי מנויים לשיבולת", אמר. "הדבר הזה כבר לא יקרה. הנזק שלנו אדיר".

"יצירת משבר שיווקי ועסקי להוצאה ללא סיבה או התראה, והעמדת קיומה בסכנה, מהווה פגיעה חמורה לא מידתית בפרנסה והתעסוקה, אבל לא פחות מכך, היא מהווה פגיעה חמורה בהרחבה של השיח הישראלי והרס מוסד לאומי חשוב", נמסר מ'שיבולת'.

"אנחנו מבררים עכשיו מה הזכויות שלנו", הוסיף סלע. "מה שאנחנו הכי רוצים זה שיפתחו לנו את החשבון לפרסום כמה שיותר מהר".

ב'שיבולת' מעריכים כי ההקשר לחסימת הפרסומות של הוצאת הספרים המתמחה בהגות שמרנית, הוא המשבר הפוליטי בישראל, הבחירות המתקרבות בארה"ב, משבר הקורונה והתלהטות ההשיח הפוליטי בישראל ובעולם לנקודה קריטית.

לדבריהם, ההתלהטות הזאת הובילה להורדת מסכות של התקשורת הליברלית בישראל ובעולם, וגם של פלטפורמות המדיה החברתית שמצדדות בצורה חד משמעית בגורמים ליברליים.

כך למשל בשבוע שעבר, לראשונה אי-פעם, פייסבוק וטוויטר חסמו פרסום ידיעה של הניו יורק פוסט, אחד העיתונים המובילים בארה"ב, לאחר שניסה לשתף תחקיר שפרסם על שחיתות במשפחתו של המתמודד לנשיאות ארה"ב ג'ו ביידן.

בהודעה שהפיצה 'שיבולת' למנויה נכתב: "מתנהלת כעת מלחמה, מאבק על מה מותר להגיד וכעת עם ההתקפה עלינו, אילו ספרים מותר לשווק ולקרוא. תעזרו לנו לנצח במערכה הזאת".

מחברת פייסבוק נמסר, "מחקירת הצוותים הגלובלייים שלנו עולה כי מדובר היה בטעות טכנית שתוקנה".