המכה הכלכלית הבאה של משבר הקורונה?

מסגרות האשראי של למעלה ממיליון ישראלים צפויות להיחתך ב-50% בתחילת 2021. יו"ר איגוד היועצים לכלכלת המשפחה מזהיר מפני שאננות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

כלכלת קורונה
כלכלת קורונה
צילום: ISTOCK

במשרד האוצר מתכוונים ליישם סעיף מיוחד בחוק להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל (חוק שטרום) שקובע כי על הבנקים הגדולים פועלים ולאומי לצמצם את סך המסגרות בכרטיסי אשראי בשנים 2021 עד 2023 (במשך כל שלוש השנים), כך שלא יעלו על 50% מסך המסגרות בכרטיסי האשראי בשנת 2015.

המשמעות היא שלקוחות הבנקים הגדולים בישראל ייאלצו לספוג את צמצום מסגרות כרטיסי האשראי ועלולים להגיע למצב של אי יכולת רכישת מוצרים ושירותים בסיסיים דווקא בתקופת הקורונה המאתגרת כלכלית.

שי אבו, יושב ראש איגוד היועצים לכלכלת המשפחה, מסביר את הבעייתיות. "מדובר בחוק שחוקק ב-2015 ויישומו יהיה בתחילת 2021. אף אחד לא צפה אז קורונה אלא רצה לאפשר לחברות האשראי להיכנס לתחרות. היום, מחיר האשראי מאוד מורכב ללא מעט ספקים, שאוספים את השברים כדי לעמוד על הרגליים וחלקם יספגו ירידה במסגרות האשראי ששימשו אותם ולא ברור כיצד ימלאו את החסר, שמשמש להם כאוויר לנשימה".

"אצל מקבלי ההחלטות ההכרה הזו עוד לא נפלה לגמרי ועבור בעלי עסקים רבים משמעות המהלך הזה היא קריסת העסק שלהם", הוא מוסיף.

צילום: שי אבו, יו"ר איגוד כלכלת המשפחה

לדבריו, אין כמעט מודעות בציבור למהלך. "לצערי הרב אני חושב שאין מודעות ודאי לא לאזרח הפשוט. החוק לא מבדיל בין משקי בית לעסקים וקבעו רף מינימלי של 5,000 שקלים. לאדם שיש ביטוח רכב המסגרת תיתפס תוך רגע. יש המון אנשים שהיו תמיד בסדר עם המערכת הבנקאית ובקורונה חוו פתאום שלא באשמתם בחזרה של צ'ק או משהו דומה ודירוג האשראי שלהם נפגע. אז הם יצטרכו לתור אחרי אשראי במקומות בעייתיים שאיש לא רוצה שילכו אליהם".

"אני מאוד בעד התחרות, אבל חושב שבעת הזאת צריך לחשב מסלול מחדש ולא לתת לאנשים שאוספים את השברים, לסבול מגזרה שמשמעותה קשה מאוד עבורם".

אבו מספר כי הוא מצוי בשיח מול קובעי המדיניות. "אני פועל מול המפקח על הבנקים ושוחחתי עם פקידים באוצר. הפקידות אמרה לי שבעצם לא ניתנה מחשבה על המצב הנוכחי, אבל אי אפשר לעצור את 'הרכבת הדוהרת'. זה בבחינת השבע שאינו רואה את הרעב. ברור שאנחנו בעד תחרות, אבל ברור שהפחתת מימון צריכה להיות מידתית ולא צמודה ללשון החוק".

"אני קורא לשר האוצר לשים את אזרחי ישראל לפני הכל בהחלטה שהוא עומד לקבל בנושא הזה", הוא מסכם.

בתגובה לדברים נמסר מטעם יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ יעקב מרגי, "יו"ר ועדת הכלכלה תומך ויתמוך בכל מהלך של הגברת התחרות בשוק האשראי ובכרטיסי האשראי. עם כל זאת הוא ער לצורך לבחון זאת בעידן הקורונה וכן לבחון כשלים שעלולים להיווצר בישום הרפורמה במהלך חודש נובמבר ועדת הכלכלה תידרש לכך".