דעה
דו שיח של חרשים

המחלוקות בין הציבור החרדי לכללי היו לפני הקורונה והן יישארו איתנו עד בוא ינון ואולי גם אחריו. בלית ברירה לפעמים ראוי לשתוק

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א | עודכן: 20:06

דו שיח של חרשים-ערוץ 7
הרב חיים קניבסקי
צילום: בית הרב

הראשון שהניף את נס המרד הגיע בכלל מהשמאל הישראלי. היה זה חבר הכנסת עידן רול מ'יש עתיד' שהצהיר כי הגיע הזמן למרוד בהנחיות והבהיר כי לממשלה אין לגיטימציה לעשות סגר. מימין ומשמאל הזדעקו לשמע הדברים וראש הממשלה נחלץ חושים לגנות.

משהותרה הרצועה הצטרף גם יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן לעגלה וקרא פעמים אחדות באופן פומבי לבעלי עסקים שלא להישמע להנחיות ולפתוח את בתי העסק בניגוד להחלטות הממשלה. המגנים בממשלה ובמשכן הנשיא צווחו והשיירה עברה. השמיים לא נפלו.

עד שהגיע הרב חיים קנייבסקי. "המרד החרדי ימיט עלינו את הסגר השלישי", זועקות הכותרות האדומות בכל פתיחת מהדורה. היו שהגדילו לעשות ויצאו בקריאה נרגשת לעם החילוני להציל עורו ולהיבדל מהעם החרדי המבקש להידבק ולהדביק.

הגיע הזמן לעשות קצת סדר בבליל המלל המאוס והלעוס הזה. המחלוקות בין הציבור החרדי לציבור הכללי היו לפני הקורונה והן יישארו איתנו עד בוא ינון ואולי גם אחריו. לכל קבוצה באוכלוסיה יש את האלוקים שלה. עבור החילונים יש את הרבנית אסתר חיות היושבת במגדל השן בירושלים; עבור החרדים יש את הרב קנייבסקי הספון בדירת לחץ בבני ברק.

החילונים מתעבים את אמונת החרדים, החרדים מסתייגים עמוקות מהרבנית החילונית. עבור החילונים רעיון לימוד התורה ומשמעותו הוא רעיון עוועים, עבור החרדים זהו סם החיים ואי אפשר בלעדיו.

את המחלוקת הזו לעולם, אבל לעולם, לא ניתן יהיה ליישב. מפגש מרטיט בין חסידי הרבנית חיות לחסידי הרב קנייבסקי יוליד שיח חרשים במקרה טוב ולקרבות אגרוף במקרה הפחות טוב. צו פיוס לא יהיה שם.

בימים כתיקונם אנחנו לא שמים לב לפערים התפיסתיים העמוקים הללו. הסיבה לכך היא משום שבימים כתיקונם הרב, נשיאת העליון והמחוקק רואים עין בעין את מירב הנושאים העומדים על סדר היום. אנחנו נתקלים בפערים הללו כל אימת שיחסי החרדים וצה"ל צפים ועולים. כך בעידן הקורונה על רקע סגירת הישיבות, בתי הכנסת ותלמודי התורה.

יחסי אדמו"ר-חסיד; רב-תלמיד הם משהו שקשה להנחיל לאוזן חילונית. אם אתם מצליחים בכל זאת להכיל את ההיגיון של היהודי האמוני המתייעץ עם רב בענייני רפואה ולפני סגירת השידוך של בתו הבוגרת, אתם אמורים להכיל גם את הנחיית הרב קנייבסקי בעניין פתיחת תלמודי התורה. אתם וודאי לא תסכימו כי הפעם זה עלול להיות על חשבון הבריאות של כולנו, אבל לפחות תבינו מה מסתובב בראש החרדי הקלאסי כשהוא מקבל הוראה מרבו המתנגשת עם חוקי המדינה.

במקרה של ההתמודדות עם נגיף הקורונה חשוב להדגיש שלא כל הציבור החרדי מפר את החוק. הציבור הספרדי במלואו מיישר קו עם הנחיות המדינה; כך חלקים בציבור הליטאי שומעי לקחו של הרב אדלשטיין; כך החסידות הגדולה בישראל – חסידות גור. אולם גם שם הוויכוח אינו מי גובר על מי – הרב או המדינה – אלא היכן עוברים גבולות 'פיקוח נפש' ומה המשקל שלהם מול ביטול תורה ברבים. למדינה אין קשר לוויכוח הזה.

אגב, גם לציבור הדתי-לאומי יש את רבניו והוא מכבד אותם, מקשיב להם ואינו חולק על דעתם באופן פומבי - גם אם לפעמים חלקו חושב אחרת. אני יודע שיש מתי מעט מעמיתיי שמרשים לעצמם מעת לעת לשחרר את חרצובות לשונם גם על גדולי רבני הציונות הדתיות אולם זהו מנהג נפסד, לא נכון ולא ראוי.

ומכאן פנייה לעמיתיי בתקשורת החרדית: אמרו חז"ל, כשם שמצווה לומר דבר הנשמע, כך מצווה שלא לומר דבר שאינו נשמע. וזהו אחד המקרים הקלאסיים. גם אם תתרצו את הרב בק"נ טעמים, ההסברים הללו יפלו על אוזניים ערלות. ולכן המשכיל בעת ההיא ידום.