לקראת בחירות:
התהליך שמפורר את אמריקה מבפנים

קונסול ישראל בניו יורק לשעבר, דני דיין, מדבר על ההקצנה בפוליטיקה האמריקנית ומסביר ממה ישראל צריכה להיות מודאגת בבחירות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

התהליך שמפורר את אמריקה מבפנים-ערוץ 7
דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

דני דיין, לשעבר קונסול ישראל בניו יורק, מודאג מההקצנה הפוליטית בארה"ב, לקראת הבחירות המתקרבות לנשיאות.

"הקצוות משתלטים על השיח. מה שפעם אפיין את הפוליטיקה האמריקנית היה שהיו בה הרבה דמוקרטים מתונים ורפובליקנים מתונים שידעו להצעיד יחד את ארה"ב קדימה", אומר דיין בראיון לערוץ 7.

לדבריו, דוגמה לכך ניתן למצוא אצל ג'ו ליברמן שהיה מועמד לסגן נשיא מצד הדמוקרטים וג'ון מיין, לשעבר מועמד לסגנות הנשיא מהצד הרפובליקני, ששיתפו פעולה יחד בנושאים רבים כדי לקדם את ארה"ב. היום הדבר הזה לא היה יכול להתקיים. כל אחד מהם היה מוקע, כל אחד על ידי מפלגתו, כמעט כבוגדים. אנחנו רואים בארה"ב תהליך מדאיג שהקצוות בימין ובשמאל נותנים את הטון, קובעים את הערכים ומשתלטים על השיח. המרכז, במידה מסויימת, אובד עצות ורואה את התהליך חסר אונים ובמדיה רבה מתמסר לקצוות.

"יש לזה ביטוי בקיטוב מפלגתי. אין כמעט נושא בארה"ב שהוא אינו פוליטי. יש אפילו ויכוחים בין המפלגות סביב נושא מזג האוויר ועטיית מסכות. כמעט כל שיח הופך לנושא פוליטי שבו הקיטוב בין דמוקרטים ורפובליקנים הוא זה ששולט", מוסיף דיין.

לדעתו, מדובר בהתפתחות רעה מאוד עבור האזרח האמריקני. "אני חושב שאנחנו נמצאים בעיצומו של תהליך שקורע את החברה האמריקנית. הייתי מרחיק לכת ואומר שמדובר בתהליך שיכול לפורר את החברה האמריקנית. שני הקצוות מושכים כל אחד לכיוון שלו והחבל הזה יכול להיקרע. השאלה שגם ארה"ב וגם שאר העולם צריך לשאול את עצמו היא האם מעצמת על יכולה להישען לאורך זמן על חברה שהלכידות שלה הולכת ואובדת ואני חושב שהתשובה שלילית ויש לה השלכות אסטרטגיות לארה"ב, לישראל וליתר העולם".

כשהוא נשאל מה ההשלכה המרכזית לגבי ישראל, עונה דיין כי התמיכה הדו מפלגתית היא משמעותית במיוחד ויש חובה לשמר אותה.

"אני נמנה על אותם הישראלים שמאמינים בצורך החיוני לזכות בתמיכה דו מפלגתית. הפוליטיקה האמריקנית היא כמו מטוטלת ואנחנו לא יודעים מי יהיה הנשיא הבא. גם אם זה יהיה דונלד טראמפ, אחרי ארבע שנים השלטון עלול להתחלף. אין הכרעה בפוליטיקה האמריקנית שאומרת שמעכשיו ועד הנצח הנשיא, הסנאט או בית הנבחרים יהיו שייכים למפלגה אחת. לכן למדינה כמו ישראל שהאינטרסים שלה בארה"ב כל כך חיוניים, יש לתמיכה הדו מפלגתית חשיבות מאוד גדולה".

"כאשר התהליך הזה של הקצנה מתרחש במפלגה הרפובליקנית, זה היה מבחינתנו תהליך – אולי אפילו טוב – כי היתה שם תמיכה חזקה בישראל. עכשיו במפלגה הדמוקרטית קורה תהליך הקצנה אבל שם רוב הגורמים הם אנטי ישראלים ויש לזה השלכות מדאיגות מבחינת מדינת ישראל", אומר דיין.

ומה יקרה אם ג'ו ביידן יזכה? "לדעתי יש פחות מה לדאוג בעניין הפלסטיני וההתנחלויות ביו"ש כי זה לא עומד במרכז השיח ולא יעמוד. לעומת זאת יש הרבה מה לדאוג בנושא האיראני. אין כמעט סיכוי שביידן לא יחזור להסכם הגרעין והאתגר שיהיה בפני ישראל הוא לשכנע את הממשל שיעשה זאת בצורה שקולה תוך ניהול משא ומתן קשוח מול האיראנים. אם חלילה, הממשל של ביידן יחזור להסכם בדיוק כמו שהוא עכשיו ובלי שינויים מרחיקי לכת, זה יהיה רע".

"מצד שני, אנחנו צריכים להשתדל אם ביידן ייבחר לנשיא, לראות בכך הזדמנות לשפר ולתקן את היחסים עם המפלגה הדמוקרטית, גם אם זה לא יהיה קל", הוא מסכם.