יאיר אטינגר: החרדים לאורך המשבר מקבלים יחס מיוחד

הפרשן יאיר אטינגר יכול להבין את ההתקוממות החרדית בשל היחס הציבורי מול משבר הקורונה, אך חושב שעוד הקצנה רק תזיק.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשפ"א

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
צילום: דוברות המכון הישראלי לדמוקרטיה

יאיר אטינגר, פרשן לענייני דת ומדינה בתאגיד ''כאן'', מנסה להניח את האצבע על הנקודה שגרמה לשבירת הכלים בציבור החרדי ולפתיחת חלק ממוסדות החינוך.

"מדובר בשרשרת של אירועים שאנחנו נמצאים בתוכם כבר הרבה זמן. בודאי יש כאן עניין של חוסר אמון והתפרקות כללית של המגזר החרדי ולא רק הוא מול הקורונה", אומר אטינגר לערוץ 7.

לדבריו, "ההחלטה, מגיעה מהרב חיים קנייבסקי שהוא גדול הדור החרדי ליטאי. הוא לא מנמק את החלטותיו, בניגוד לגדולי דור קודמים. אנחנו יכולים רק לשער מה מביא אותו לסיפור הזה. זה מגיע גם מתחום דתי, מיסטי, מטאפיזי וגם מתוך החלטה שקשורה להנהגת הציבור החרדי ולהבנה פרקטית הנוגעת למשבר שנמצא בלב החברה החרדית. ההבנה היא שאם לא יהיו מסגרות חינוכיות המשבר הזה הולך להעמיק והוא נוגע לילדים ובני נוער בשל המחסור שלהם במסגרת".

אטינגר מסכים שהשבר עם הציבור החרדי רק הולך וגדל. "אין ספק שאם נשאל חרדים מן השורה, בהחלט הטיעונים של סגרים והאפליה בין הציבור החרדי להפגנות יעלו. לדעתי אגב אין איפה ואיפה. החרדים לאורך כל משבר הקורונה מקבלים יחס מיוחד שלא נהנים ממנו ציבורים אחרים בישראל. אין ספק שהסיפור של בלפור משחק תפקיד מאוד חשוב כמה שמתסיס ומדליק את הויכוח ואת התחושה החרדית שעל סף נרדפות".

האם קיימים עוד גשרים שיכולים לחבר בין הציבור החרדי לכללי? "אנחנו נמצאים בנקודה מאוד מסוכנת. קודם כל מבחינתי לשמור על חיי אדם ולמנוע את המשך הפצת המחלה. יש כאן משהו מאוד עמוק שנוגע לשסעים בחברה הישראלית. יש כאן מתיחות שצפה על פני השטח ופצע באמת כואב שהציבור החרדי מרגיש''.

כיצד אפשר להתגבר על זה? "אני חושב שצריכה להיות אמירה מאוד ברורה לגבי אכיפה והידברות אל מול הציבור הזה כדי לשקם את האמון. החזרה של תלמודי התורה נעשית למרות שיחות ארוכות שארך בשבועות האחרונים רוני נומה מול המוסדות האלה".

"אני עדיין הייתי מנסה להפעיל את ערוצי ההידברות השונים, אבל צריכה להיות גם הבנה שיש כאן מדינה, משילות ואכיפה ושהגבלות הקורונה אינן משא ומתן קואליציוניים. אם זה יימשך, המחיר החברתי יהיה כזה שנצטרך לשלם עוד הרבה שנים קדימה".